3600 ek gösterge çıktı mı? 3600 ek gösterge ne vakit yürürlüğe girecek?

Uzun yıllardır beklenen 3600 ek gösterge için ayrıntılar geçtiğimiz hafta muhakkak oldu. 3600 ek gösterge yılbaşında yürürlüğe girecek. Öğretmen, polis, hemşire ve idari işçinin yanı sıra tüm memurları kapsayan 3600 ek gösterge ile emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarında artış olacak.

Milyonlarca memur ve memur emeklisini ilgilendiren 3600 ek gösterge için çalışmalarda sona gelindi. Yapılan çalışmaya nazaran tüm memurların ek göstergelerinde 600 puanlık bir yükseltmeye gidildi. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının akabinde 3600 ek gösterge konusunda alınan kararın ayrıntılarını açıkladı.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR?

Memurların, aylık maaşlarının, emekli olduktan sonra alacakları aylıkların ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde büyük rol taşıyan ek gösterge değerli bir ögedir. Ek göstergenin yüksek olması emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin de yüksek olacağı manasına gelmektedir. Bu nedenle memurlar bulunmuş oldukları unvanlarının 1. derece takımlar için belirlenen ek gösterge sayılarının yüksek olmasını istemektedirler. Bu durumdan ötürü da ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2500 olan bir memurun alacağı artırım oranları ya da maaş ölçüleri birebir olmaz.

Bu sebepten ötürü da bir müddettir 3600 ek gösterge için heyecanlı bekleyiş sürüyor. 3600 ek göstergenin yürürlüğe girmesinin akabinde öğretmen, hemşire, din vazifelisi ve polislerin maaşlarında artış olacak.

3600 EK GÖSTERGE KİMLERİ KAPSIYOR?

Kabine toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu halde konuştu;

* Bu mevzu birinci gündeme geldiğinde öğretmenlerimize, polislerimize, sıhhat çalışanlarımıza ve din görevlilerimize, ek göstergelerini 3600’e çıkarma kelamı vermiştik. Lakin yalnızca bu bölümler için yapılacak artışın memurlar ortasında adaletsizliğe yol açacağını ve hiyerarşik dengeyi de bozacağını gördük.

* Bunun için koşullarımızı zorlama kıymetine kamu çalışanları lehine bir fedakarlıkta bulunarak, tüm memurlarımızın ek göstergelerinde 600 puanlık bir yükseltmeye gitmeyi kararlaştırdık.

* Yardımcı hizmetler sınıfındakiler de dahil, ülkemizdeki 5,3 milyon kamu görevlimizin tamamı, önümüzdeki yılbaşından itibaren bu düzenlemeden yararlanacaktır.

* Düzenlemenin hayata geçmesiyle birlikte birinci dereceye gelmiş olma koşuluyla kelam verdiğimiz tüm meslek kümelerindeki hak sahipleri çabucak 3 bin 600 ek göstergeye yükseltilecektir.

* Bunun yanında genel müdür yardımcılarının ek göstergeleri 3 bin 600’den 4 bin 400’e, şube müdürü ve ilçe müdürü düzeyindeki yöneticilerin ek göstergeleri de 2 bin 200’den 3 bine çıkartılacaktır.

3600 EK GÖSTERGE KURALLARI NELER?

* Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı tarafından sistemdeki problemlerin giderilmesi ile adalet hissinin pekiştirilmesi maksadıyla hazırlanan çalışmada, kapsam genişletilerek 5,3 Milyon kamu çalışanının ek gösterge düzenlemesinden faydalanması sağlandı. Ek gösterge sistemi memurların; takım unvanı/derecesi, hizmet sınıfı, vazifenin ehemmiyeti, sorumluluk seviyesi, hiyerarşik pozisyonu ve eğitim durumu temel alınarak belirlenecek.

* Talep ve beklentilerin üzerine çıkan “Ek Gösterge Düzenlemesi” ile ek gösterge sistemi memurların; takım unvanı/derecesi, hizmet sınıfı, vazifenin ehemmiyeti, sorumluluk seviyesi, hiyerarşik pozisyonu ve eğitim durumu temel alınarak belirlenecek.

* Düzenleme, 2008 yılı öncesi vazifeye başlayan memurların emekli ikramiyesi ile emekli aylıklarını, 2008 sonrası misyona başlayanların ise yalnızca emekli ikramiyelerini asıllı olarak etkileyecek.

* Talep ve beklentilerin üzerine çıkan ek gösterge düzenlemesiyle birinci dereceye gelmiş olmak kaydıyla; tüm öğretmenlerin, 2 yıl ve üzeri yükseköğrenim mezunu polislerin, alan sınırlaması olmaksızın 4 yıllık yükseköğrenim mezunu sıhhat çalışanları ile din vazifelilerinin ek göstergeleri 3600’e yükseltilecek.

* Bu meslek kümelerinin yanı sıra avukat, vilayet müdürü, ilçe müftüsü, bekçi, uzman erbaş/jandarma, matematikçi, istatistikçi üzere 3000 ek göstergeli tüm kamu vazifelilerinin ve yüksek yargıdaki müdürlerin de ek göstergeleri 3600’e çıkacak. Ayrıyeten daha evvel ek göstergeden yararlanmayan yardımcı hizmetler sınıfı da ek göstergeden faydalandırılarak tüm memurlara ek 600 puan verilecek.

* Kamudaki işlevsel hiyerarşinin bozulmamasını temin etmek hedefiyle genel müdür yardımcılarının ek göstergeleri 3600’den 4400’e; vilayet müdür yardımcısı, şube müdürü ve ilçe müdürü üzere yöneticilerinin ek göstergeleri de 2200’den 3000’e çıkacak. Böylece Kamu bürokrasisindeki hiyerarşi ve adalet gözetilerek, ek gösterge sisteminde yeni bir devir başlayacak ve kamu vazifelilerinin emekli aylıkları ile ikramiyeleri asıllı artacak.

3600 EK GÖSTERGE’NİN MAAŞA TESİRİ NE OLACAK?

Ek gösterge düzenlemesi, memurların mevcut maaşlarında küçük de olsa bir artış sağlamasının ötesinde asıl emekli ikramiyeleri ve emekli maaşlarında önemli kazanımlar getiriyor.

* Düzenleme kapsamında ek göstergesi 3600’e çıkan ve 30 yıllık hizmeti olan bir memurun; emekli aylığında bin 234 TL ile bin 391 TL, emekli ikramiyesinde ise 44.500 TL ile 50.150 TL ortasında bir artış olacak.

* Birinci dereceye gelmiş 3000 ek göstergeli öğretmenin, sıhhat çalışanının ve din görevlisinin emekli aylığı 5 bin 627 TL’den 6 bin 861 TL’ye çıkacak, emekli ikramiyesi ise 202 bin 909 TL’den 247 bin 408 TL’ye çıkacak. Böylelikle kelam konusu kamu vazifelilerinin emekli aylıklarında ve ikramiyelerinde yüzde 22 oranında artış sağlanacak.

* Polisler de yüzde 22’lik artıştan yararlanacak ve emekli aylıkları 5 bin 727 TL’den 6 bin 961 TL’ye, emekli ikramiyeleri ise 202 bin 909 TL’den 247 bin 408 TL’ye yükselecek.

* 2200 ek göstergeli 4 yıllık yükseköğrenim mezunu hemşire ve din vazifelileri ise yüzde 25’lik bir artışla emekli aylıklarında bin 391 TL ve ikramiyelerinde 50 bin 150 TL ek ödeme alacak.

ARTIŞLAR MEVCUT EMEKLİ AYLIKLARINA YANSITILACAK

* Düzenlemede halihazırda emekli olan kamu vazifelileri de unutulmayarak toplumsal devletin yanlarında olduğunu hissettirmek için ek gösterge artışlarına bağlı olarak emekli aylıklarındaki kelam konusu artışlar mevcutta emekli olan devlet memurlarının aylıklarına da yansıyacak. Ek gösterge artışına bağlı olarak yükselecek emekli aylığı ve emekli ikramiyesi fiyatları Bu fiyatlar yürürlükteki katsayılara nazaran hesaplanmış olup, 2022 Temmuz ve 2023 Ocak aylarında memur maaş artırımları oranında daha da ileriye taşınacak.

1994 yılından beri meslek kümelerinin ek gösterge artışına yönelik hudutlu düzenlemeler yapılmıştı. Öğretmen, polis, sıhhat çalışanları ve din vazifelileri olmak üzere dört meslek kümesinde misyon yapan 3000 ek göstergeli memurların, ek göstergelerinin 3600’e yükseltilmesi kelamı verilmişti. Fakat kapsam tüm memurları içerecek formda genişletildi.

3600 EK GÖSTERGE NE VAKİT VERİLECEK?

3600 ek gösterge için tarih veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Mevcut maaşlara nazaran hesaplanan bu meblağlar, düzenlemenin yürürlüğe gireceği yılbaşındaki sayılara nazaran çok daha yüksek düzeylerde gerçekleşecektir. Yapılan artışlar elbette hala emekli olan kamu vazifelilerinin maaşlarına da yansıtılacaktır.” açıklamasında bulundu.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.