92 yıl evvel Rum kilisesinden dönüştürülen tarihi ipek fabrikası yangında çöktü

Bursa merkez Osmangazi ilçesi, Demirkapı Mahallesi’nde bulunan tarihi ipek fabrikası binasında gece saatlerinde ‘bilinmeyen bir nedenle’ yangın çıktı.

92 yıl evvel Rum kilisesinden dönüştürülen binanın ahşap olması nedeniyle alevler kısa müddette büyüdü. İhbar üzerine bölgeye çok sayıda itfaiye, AFAD, polis ve sıhhat takımı sevk edildi.

DHA’nın haberine nazaran alevlerin sıçraması ihtimaline karşı etraftaki birçok bina boşaltıldı.

Ekipler, yakında bulunan öteki bir binaya da sıçrayan alevleri yaklaşık 3,5 saatte denetim altına alabildi.

BAŞKAN AKTAŞ: BİNA TESCİLLİYDİ

Bölgenin eski bir yerleşim yeri olması nedeniyle itfaiye araçlarının olay yerine ulaşmakta zahmet çektiğini fakat yeniden de mümkün bir faciadan dönüldüğünü vurgulayan Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş şöyle konuştu: “Yangının neden çıktı? Bir sabotaj var mıdır? İlgili üniteler bu bahiste ayrıntılı araştırmaları yapacaklardır. İlgili birtakım doneler var lakin dediğim üzere resmi olarak belirli olduktan sonra gerekli açıklamaları yapacağız. Eski bir ipek fabrikası, 1993 yılından beri kullanılmıyor. Bir de bunun yanında tescilli, yıkık durumda olan, tarihi bir bina. Bizim tesellimiz rastgele bir can kaybının olmaması. 2 tane kullanılmayan binada oluşan hasar var. Bunlardan biri tescilli bir bina, başkası tarihi kararında olmayan bir bina.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.