Afyonkarahisar’da sağanak: İş yerleri ve tarlalar sular altında kaldı

Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde, birkaç gündür devam eden yağmur, hayatı olumsuz etkiledi.

Yağışın dün akşam saatlerinde tesirini artırması nedeniyle, su baskınları yaşandı.

DHA’nın haberine nazaran; Yeni Sanayi Sitesi’nde caddeler su ile dolarken çok sayıda iş yeri sular altında kaldı.

Suları, sanayi esnafı kendi imkanları ile tahliye etti.

“Çalışanlarım, iş yerim ve yazıhanem perişan oldu”

İş yerini su basan esnaflardan Ahmet Efe, şu tabirleri kullandı:

“Sanayinin her yerine su giriyor. Yolları yaptıktan sonra iş yerlerimizi su basmaya başladı. Yolları yükselttiler. Mağduruz. Çalışanlarım, iş yerim ve yazıhanem perişan oldu.”

“Açalı daha bir sene olmadı, 4 sefer dükkanı su bastı”

Esnaf Ahmet Emren ise altyapı zayıflığı nedeniyle her yağmur yağdığında iş yerlerini su bastığını söyleyerek, mağduriyetlerinin giderilmesini istedi. Ahmet Bolat ise, “İş yerini açalı daha bir sene olmadı, 4 sefer dükkanı su bastı. Yedek modüller, makineler sular altında kaldı. İşi gücü bırakıyoruz burayla uğraşıyoruz.” diye konuştu.

İşçiler, sağlam kalan patatesleri toplamaya çalıştı

Öte yandan, Kızık makus İkiz Zirve bölgesinde bulunan patates tarlalarında su baskınları yaşandı. Bir kısmı sökümü yapılarak toplanmayı bekleyen, bir kısmı da sökülecek olan patatesler ziyan gördü.

Su baskınının akabinde tarlaya giren emekçiler sağlam kalan patatesleri toplamaya çalıştı. Ziyan gören bölgelerde hasar tespit çalışmaları başlatıldı.

“35 ton civarında patates ziyan gördü”

Patates alımı yapan Halil Tepeşiroğlu, “Şu anda Sandıklı’nın durumu çok makus. Yüzde 30- 40 toprakta mal kalıyor. Yağmur yağmadan bir gün evvel söktük. Sabah toplayıp kamyona yükleyecektik. Gece saat 03.00- 04.00’te yağmur yağdığı için bu mal yerde kaldı. 35 ton civarında patates ziyan gördü. Sökülecek olan tarladaki patateslerde ‘su beneği’ deriz, patateslerde su beneği izi oluyor. Su beneği de malı yarı yarıya düşürüyor. Irgat çamuru görünce ‘çalışmayacağım’ dedi. Artı 100 lira para verdim.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.