Almanya’dan Kanada’ya Rusya daveti: Kuzey Akım-1 için istisna uygulayın

Almanya İktisat Bakanı Robert Habeck, Kanada’nın Rusya’ya uyguladığı yaptırımlar kapsamında Kuzey Akım-1 boru çizgisinde kullanılacak türbini göndermeme kararını değiştirmesini istedi. Avrupa’da önemli bir güç krizinin yaşandığını vurgulayan Habeck yaptırımların Batı ekonomilerine değil Moskova’ya ziyan vermesi gerektiğini söyledi.

Almanya İktisat Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Robert Habeck, Kanada hükümetinden Rusya’ya gönderilmesine müsaade vermediği türbin için istisna uygulamasını istedi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin akabinde Kanada’nın uygulamaya koyduğu yaptırımlar kapsamında Kuzey Akım-1 doğalgaz boru çizgisinde kullanılmak üzere üretilen türbinin dönüşüne ket vurulması Avrupa’yı önemli biçimde etkileyebilir.

Kuzey Akım-1 hem Almanya hem de Avrupa’nın doğalgaz tedariki için kritik bir ehemmiyete sahip.

Doğalgaz boru çizgisinde 11-21 Temmuz ortasında bakım çalışmaları gerçekleştirilecek. Almanya kelam konusu çalışmaların öncesinde ekipmanın sağlanmasını istiyor.

‘PUTİN’İN MAZERETLERİNİN ÖNÜNE GEÇİLMELİ’

Bloomberg’e konuşan Habeck, Kuzey Akım-1 boru sınırında kullanılacak türbinlerin pazartesi bakım çalışmaları başlamadan evvel iade edilmesi gerektiğini söyledi. Alman bakana nazaran boru çizgisinin tadilatı için kritik kıymetteki modülün özgür bırakılması Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in sınırı kapalı tutma mazeretinin önüne geçebilir.

Çarşamba telefonla yaptığı açıklamada, “Daha güçlü bir AB yaptırım paketi için savaşacak birinci kişi ben olacağım” diyen Habeck, bu uygulamaların Avrupa iktisadından çok Rusya ve Putin’i zora sokması gerektiğini söyledi.

Almanya İktisat Bakanı, “Dolayısıyla bu türbin mazeretini Putin’den almamız gerektiğinin anlaşılmasını rica ediyorum” sözlerini kullandı.

RUSYA UZUN MÜDDETLİ KESİNTİLERE GİDEBİLİR

Avrupa’nın en büyük iktisadı, halihazırda hem işletmeleri hem de tüketicileri vurabilecek ve ekonomiyi resesyona sürükleyebilecek bir güç kriziyle karşı karşıya. Sorunları çözecek atılımlar işe yaramazsa Berlin, acil durum planının üçüncü safhası kapsamında karneyle doğalgaz dağıtımına başlayabilir.

Bununla birlikte yetkililer, Rusya’nın bakım sürecinin akabinde Avrupa’ya gaz sevkiyatını uzun vadede kesebileceği istikametinde uyarıyor.

Türbin sorunu nedeniyle akış haziranda yüzde 60 azaldı ve Almanya’nın kış için kâfi seviyede güç depolama uğraşlarını sekteye uğrattı.

‘AVRUPA’NIN ARZ GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ’

Habeck açıklamasında güç depolanabilmesi için Kuzey Akım-1’e gereksinim duyulduğunu vurguladı. Alman bakan kapasitelerin doldurulmasının yalnızca ülkesi için değil Avrupa’daki arz güvenliği için de kıymetli olduğunu söyledi.

Siemens Energy AG’nin Kanada’da ürettiği türbin tamirat için Montreal’a gönderilmiş lakin Kanada Başbakanı Justin Trudeau hükümetinin geçen ay Rusya’nın petrol ve gaz sanayisinde uyguladığı yaptırımlar nedeniyle Kuzey Amerika ülkesinde mahsur kalmıştı.

Almanya İktisat Bakanı, Kanada yaptırımlarının yarattığı yasal bağı kabul ederek süreksiz bir tahlil önerdi. Habeck, “Eğer bu Kanada için yasal bir problemse kelam konusu ekipmanı Rusya’ya teslim etmelerini değil Almanya’ya getirmelerini istediğimi açıkça belirtmek isterim” dedi.

KANADALI YETKİLİLER TAAHHÜTTE BULUNMUYOR

Habeck’in daveti Almanya Başbakanı Olaf Scholz’un Avrupa güç güvenliği konusunda Trudeau’yla görüşmesinden iki gün sonra geldi.

Öte yandan Kanadalı yetkililer rastgele bir taahhütte bulunmuyor.

Kanada Doğal Kaynaklar Bakanı Jonathan Wilkinson’ın sözcüsü Ian Cameron e-posta üzerinden, “Haksız işgalleri devam ederken Putin rejimini ağır bedellere zorlamaktan vazgeçmeyeceğiz” sözlerini kullandı.

Cameron, “Enerji piyasalarını istikrara kavuşturmak ve güç arzı konusunda uzun vadeli ve sürdürülebilir tahliller geliştirmek için çalışarak Avrupalı dostlarımızı ve müttefiklerimizi desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

‘PUTİN, ALMANYA’NIN GAZ ARZINI TEHDİT EDEBİLİR’

Habeck ise boru çizgisinin çalışabilir durumda olmasına karşın Putin’in türbin sıkıntısını Almanya’nın gaz arzını tehdit etmek için kullanabileceğini söyledi. Alman bakan, Kuzey Akım-1’i işleten Rus güç devi Gazprom’un kullanılabilecek durumda olan diğer bir türbine sahip olduğuna inandığını da ekledi.

Habeck, “Putin’in propagandasına inandığımız yanılgısına düşmemeliyiz” dedi ve ekipmanın planlı kapanma öncesinde verilmesinin sorunu çözmese de Putin’in muhtemel argümanlarını püskürtebileceğini belirtti.

ENERJİ KRİZİNİ ÖNLEMEK İÇİN ACİL TEDBİRLER DEVREDE

Avrupa onlarca yıldır birinci defa büyük bir güç kriziyle burun buruna. Ana tedarikçi pozisyonundaki Rusya yaptırımlara ve Avrupa’nın Ukrayna’nın askeri dayanağına misilleme olarak gaz sevkiyatlarını kısıyor.

Berlin ise Moskova’nın ataklarının tesirlerini azaltmak için acil tedbirler almaya çalışıyor. Almanya hükümeti bu hafta Rus doğalgazına bağlı şirketlerin kurtarılmasına imkan tanıyan yasa tasarısını onayladı ve meclise sunma kararı aldı.

Yaz devri, kışın konutların ısıtılması ve fabrikaların çalıştırılması için gereken rezervleri yenilemek için kritik bir vakit dilimi. Almanya, 1 Kasım’a kadar yüzde 90 kapasiteye ulaşmayı hedefliyor. Kapasite çarşamba yüzde 62,6 düzeyindeydi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.