Altın Tahmincisi Uyardı: Bu Seviyeler Artık Çok Zor!

ABD Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın Jackson Hole konuşmasının ardından ons altın fiyatları geriledi. Bununla birlikte, Fed’in şahin konumunun pekişmesi doların yelkenlerini şişirdi. Bu arada, TCMB’nin faiz indirimiyle zayıflayan TL, daha fazla güç kaybetti. Bir bacağı ilerlerken, bir bacağı gerileyen gram altın ise 1.015 TL seviyelerinde kaldı. Piyasa uzmanı İslam Memiş, piyasadaki gelişmeleri yorumladı ve gram tahminlerini paylaştı.

“Değerli metallerde baskı var ve devam ediyor”

İslam Memiş katıldığı bir televizyon programında, Jerome Powell’ın son konuşmasına atıf yaparak, altın fiyatlarındaki düşüşün kalıcı olmayacağını söylüyor. Uzmana göre, şu anda küresel piyasalarda teknik olarak kabul edilmeyen bir kriz ve resesyon var. Uzman, teknik anlamdaki resesyonu ABD’nin kabul etmediğini de kaydediyor. Buradan hareketle değerlendirmelerine devam eden İslam Memiş, şu açıklamayı yapıyor:

Fed Başkanı Jerome Powell, Cuma günü Jackson Hole sempozyumunda açıklamalar yaptı. Burada riskler yüksek ve tedirginlikten söz etti. Bu süreçte Fed’in faiz artımı devam edecek. 50 ya da 75 baz puanlık artışla yoluna devam edecekler. Burada şu soruların cevapları önemli. Bu süreç ne kadar devam edecek? Resesyonu baskılayabilecekler mi? Enflasyon düşecek mi? Çok ciddi belirsizlikle var. Faiz artırımda altın ve diğer değerli metallerde baskı var ve devam ediyor. Ancak düşüşlerin de kalıcı olacağını sanmıyorum. Eylül ile yılın son çeyreğinde tekrar 2.000 dolar üzerine bir yükseliş görmemiz mümkün.

Gram altın için önemli seviyeler

İslam Memiş, daha sonra gram altının Dolar/TL bacağına bakıyor. Uzman, gram yatırımcısının mecburen doları da takip etmek zorunda olduğunu hatırlatıyor. Bunun nedenini de, gramın dolar kuru ve ons altın olarak çift bacaklı olmasıyla açıklıyor. İslam Memiş, bunun ardından, gram fiyatı için şu seviyelere dikkat çekiyor:

Gram altın 1. 020 TL seviyesinde kapanış gerçekleştirdi. 1.020-1.030 TL sevilerinde takip ediyoruz. Teknik olarak gram fiyatında 1.012 TL güçlü bir destek. Yukarıda ise 1.038 TL direnci var.

“Gram altında düşüş zor, zirveler mümkün”

Fiziki altın alım satımına da değinen İslam Memiş, ‘gram yatırımcısı şuna dikkat etmeli’ diyerek, piyasa ekranlarındaki rakamlar ile kapalı çarşı ya da bankalardaki 10-15 TL’lik makas aralığını hatırlatıyor. Daha sonra Memiş, şu tahmini yapıyor:

Gramda düşüşleri zor görüyorum. Özellikle 1.000 TL altına çok zor. Zirveler görebiliriz. Gram altının 1.200 TL ve devamında 1.450 TL’ye yükselmesi mümkün.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.