Anadolu Hayat Emeklilik ve Buğday Derneği’nin “Tohum Kumbaram” Projesi Birinci Yılını Tamamladı

Anadolu Hayat Emeklilik ve Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin, ‘Tohum Biriktir, Geleceği Değiştir!’ sloganıyla hayata geçirdiği “Tohum Kumbaram” sosyal sorumluluk projesi birinci yılını tamamladı. 2022-2023 eğitim öğretim yılında 12 okulda yaklaşık 1.500 çocuğa verilen tohum eğitimleri ve düzenlenen tohum topu atölyeleri ile çocuklara küçük yaşlardan itibaren doğa ile bağlarını güçlendirme fırsatı sunulurken, büyük şehirlerde toprakla ve doğayla ilişkisi sınırlı kalan ilkokul birinci ve ikinci sınıf öğrencilerine tohum biriktirme alışkanlığı kazandırıldı. Çocuklarda üretim-tüketim dengesi bilincini ve ileri dönüşüm kültürünü yaygınlaştırmayı amaçlayan proje kapsamında önümüzdeki yıllarda binlerce çocuğa daha ulaşılması hedefleniyor.

Sürdürülebilir bir gelecek yaratma yolunda adımlarını her geçen yıl hızlandıran Anadolu Hayat Emeklilik, Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği iş birliğiyle     hayata geçirdiği sosyal sorumluluk projesi “Tohum Kumbaram” kapsamındaki eğitimlerinin ilk yılını tamamladı. 2022-2023 eğitim öğretim yılında, ‘Tohum Biriktir, Geleceği Değiştir!’ sloganıyla çocukların doğayla bağlarını güçlendirmeyi, doğayla uyumlu bir yaşam sürerken gündelik yaşamlarında tohum konusundaki farkındalıklarını artırıp yeni sorumluluklar kazanmalarını hedefleyen proje kapsamında düzenlenen atölyelerde 12 okulda yaklaşık 1.500 öğrenciye ulaşıldı. “Tohum Kumbaram” projesi ile öğrencilerini tohumla tanıştırmak isteyen öğretmenlere rehberlik etmek amacıyla online eğitimler düzenlendi. Projeye dikkat çekmek amacıyla “Tohum Kumbaram”a katılan okullar dışındaki çocuklara ulaşmak için, Buğday Derneği’nin danışmanlığında kurulan Şişli yüzde 100 Ekolojik Pazar’da     da tohum atölyeleri gerçekleştirildi. 

Büyük şehirlerde toprakla ve doğayla ilişkisi sınırlı kalan ilkokul birinci ve ikinci sınıf öğrencilerini önceliklendiren “Tohum Kumbaram” projesi, çocuklar ve ebeveynlerinde tohum konusunda farkındalık yaratarak çocuklara erken yaşta tohum biriktirme alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyor. Okullarda düzenlenen “Tohum Kumbaram Atölyeleri” aracılığıyla çocukların, tohumun bir atık değil, kıymetli bir hazine olduğunun farkına varmaları sağlanırken yedikleri meyve ve sebzelerin tohumlarını tohum kumbaralarında biriktirerek toprakla buluşturabilecekleri anlatılıyor. 

“Tohum Kumbaram Projesi’nde ilk seneyi tamamladık”

Tohum Kumbaram projesinin ilk dönemi ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Murat Atalay: “Ürünlerimiz ve hayata geçirdiğimiz sosyal sorumluluk projelerimiz ile sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. ‘Tohum Kumbaram’ da gurur duyduğumuz projelerden biri. 2022 yılı aralık ayında duyurusunu yaptığımız projemize 2023 yılına girerken başlangıç yaptık. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin değerli iş birliği ile bugüne kadar geçen sürede 12 okulda atölye çalışmalarımızı gerçekleştirdik. Öğretmenlerimizin de hayatımızdaki şekillendirici rolünün bilinciyle, onlara da ulaşmayı hedefledik ve online eğitimler düzenledik. Bu süreçte bir şirket içi etkinlik de düzenleyerek çalışanlarımız ve çocuklarının katılımıyla tohum kumbarası ve tohum topu yapma atölyeleri için bir araya geldik. Üç yıl sürmesini planladığımız proje ile geleceğimiz olan çocukların doğaya dair farkındalıklarını artırmayı ve onlara geleceği inşa ederken yeni sorumluluklar kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

“Doğayı tohumlara, tohumları ise çocuklara emanet ettik”

Buğday Derneği olarak 20 yıldır çocukların sağlıkla yaşadığı bir gelecek için mücadele verdiklerini belirten Buğday Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Aslan, “Tohum Kumbaram projesi ile bugüne kadar yetişkinlere anlattığımız tohumu, bu defa çocukların lisanıyla, yeryüzünde tohuma en çok benzeyen varlık olarak gördüğümüz çocuklara anlattık. Bir tohumun gerekli koşullar ve imkânlar sağlandığında doğada nasıl mucizevi bir dönüşüm yaratabileceğine çocuklar ile şahitlik ettik. Çocukların doğanın mucizevi armağanı olan tohum aracılığı ile doğa ile bağ kurmalarını sağlayarak doğaya karşı sorumluluklarının bilincine varmalarını hedefledik. Tohum Kumbaram projesi ile bizler doğayı tohumlara, tohumları ise çocuklara emanet ettik. Çünkü biliyoruz ki, dönüşüm çocukla mümkün ve doğanın koruyucu kahramanları çocuklardır” diye konuştu.

 

Anadolu Hayat Emeklilik Hakkında:  

Bireysel emeklilik ve hayat sigortaları alanlarında hizmet sunan Anadolu Hayat Emeklilik, 1990 yılında “Türkiye’nin ilk hayat sigortası şirketi” olarak kuruldu. Halka açık ilk emeklilik şirketi olan Anadolu Hayat Emeklilik; otomatik katılım branşında özel emeklilik şirketleri arasında en büyük fon yaratan şirket olma özelliğini taşıyor. Bireysel emeklilik ile otomatik katılım kapsamında sayısı 2,5 milyonu aşan katılımcıya hizmet veren Anadolu Hayat Emeklilik, gönüllü BES katılımcı sayısında özel şirketler arasında lider konumda bulunuyor. Genel Müdürlüğü İstanbul’da bulunan şirketin; İstanbul’da 3, Ankara’da 2, Adana, Bursa, İzmir, Antalya, Kocaeli, Trabzon ve Diyarbakır’da birer olmak üzere toplam 12 Bölge Satış Müdürlüğü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ise şubesi bulunuyor. Anadolu Hayat Emeklilik, 472’si satış ekibi olmak üzere 1.064 çalışanı, 337 özel acentesi ve 1.117 Türkiye İş Bankası ile 7 Türk Bankası şubesi ve 66 broker aracılığıyla hizmet sunuyor.

 

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği Hakkında:

12 Ağustos 2002 yılında kurulan Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, tek tek bireylerde ve bir bütün olarak toplumda ekolojik yaşam bilinci ve duyarlılığı oluşturmayı; ekolojik dengelerin geri dönüşü olmayacak hız ve biçimde bozulması sonucunda ortaya çıkan sorunlara çözüm yolları sunmayı ve doğa ile uyumlu yaşamı desteklemeyi amaçlıyor. Bu amaçlar uğruna çalışırken izlediği yöntemlerin başında örnekler oluşturmak, var olana destek olmak ve bilginin serbest dolaşımını sağlamak geliyor. Buğday Derneği, çevre ve insan sağlığına zarar vermeyen sürdürülebilir tarım yöntemlerinin yaygınlaştırılması; geleneksel süreçteki üretimlerin korunması, sürdürülmesi; yerleşimleri, üretim ve tüketimleri ile yaşamları doğayla uyum içinde olan insan topluluklarının varlıklarını sürdürmesine katkıda bulunulması, insan gereksinimlerinin ekosistem döngülerine uyum içinde yeniden tanımlanması; bilgi ve kültür alışverişini sağlayan turizm anlayışının geliştirilerek uygulanması yolunda projeler yürütüyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx