Arı Yetiştiricileri Birliği İdare Konseyi Lideri: Arıcılarımız sıkıntı durumda

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği İdare Heyeti Lideri Akın Çifçi arıcılar hakkında konuştu.

Çifçi, Ordu’da 3 bin 500 kişinin arıcılık yaptığını, yaklaşık 10 bin 500 ailenin de geçimini bu daldan sağladığını belirterek, “Türkiye’de 82 bin arıcı ailesi bu formda geçimini sağlıyor lakin ilimiz için arıcılık daha da değerli. 10 ay boyunca arıların peşinde koşan arıcılarımız var. Son vakitlerde girdi maliyetleri ve nakliye sıkıntıları arıcılarımızı sıkıntı durumda bırakabiliyor ancak temennimiz inşallah bu durumun bal fiyatlarına yansıması” dedi. 

“DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU TARAFINDA BAL RANDIMANI OLMADI” 

“Şu an Akdeniz tarafından olan arıcılarımız Muş, Erzurum, Sivas ve Yozgat taraflarına çıkmaya başladı. Artık son yerlerine gidiyorlar” diyen Çifçi, “Doğu ve Güneydoğu taraflarında bir nebze de olsa bal randımanı olmuş olsaydı o bölgeye giden arıcılarımız da olacaktı. Narenciye bölgesindeki arıcılarımız da bal randımanı pek fazla olmadı. Tokat ve Amasya tarafından olan arıcılarımızda birkaç gündür biraz hareketlilik var. Arılar artık Erzurum, Ağrı, Van, Hakkari, Kars ve Sivas taraflarına gidiyorlar lakin o bölgelere daha bahar gelmedi. Sahiden baharın gelmemesi de bizim bahar beslemesi için muhtaçlığımız olan şeker dayanağını artmasına neden oldu” biçiminde konuştu. 

Çifçi, arıcıların şubat ayından itibaren bahar beslemeleri için şeker kullandığını belirterek, “Bu vakte kadar yaşadığımız şeker dertleri vardı, bu manada bakanlığımıza teşekkür ediyoruz zira kovan başına 4 kilogram şeker temin ettik fakat bu şu an için kâfi değil. Şu anda mayıs ayının sonuna kadar yönetimli bir biçimde geldik lakin hava muhalefeti nedeniyle de dönem istediğimiz üzere başlamadı. Bizim şu anda Doğu ve Güneydoğu Anadolu taraflarına giden arıcılarımız var, şimdiye kadar bir nebze olsun bal almaları gerekiyordu, o bölgelerdeki soğuk hava muhalefetinden ötürü bal gelmiyor. Bundan sonra artık yüksek rakımlı yaylalara çıkıyoruz, 15 Haziran tarihine kadar tekrar bahar beslemeleri için şekere muhtaçlığımız olacak” sözlerine yer verdi. 

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.