Avusturya ve Almanya mümkün bir doğalgaz krizine karşı iş birliği yapacak

Rusya-Ukrayna ortasındaki çatışmalar hudut sınırında devam ederken, ekonomik savaş da tüm sertliğiyle sürüyor.

Rusya, Batı ülkelerinin ekonomik yaptırımlarına karşı gaz ve petrol kartını oynadı.

Viladimir Putin idaresi, satışlarını Rus rublesi üzerinden yapacağını ve bu mevzuda muahede sağlanamayan ülkelerin güç akışını keseceğini duyurmuştu.

Bunun akabinde Rusya, Ruble ödemesi yapmayan birtakım ülkelerin gazını kesti.

Bunun akabinde Avrupa, gaz için harekete geçti.

Avusturya-Almanya gaz akışını garanti altına almak için anlaştı

Avusturya’nın başşehri Viyana’ya resmi temaslarda bulunmak üzere gelen Almanya Başbakan Yardımcısı ve İktisat Bakanı Robert Habeck, Avusturya Etraf ve Güç Bakanı Leonore Gewessler ile mümkün bir doğal gaz darboğazına karşı iki ülke ortasında gaz akışını garanti altına almak için ortak bildiriye imza attı.

Habeck, ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen ve Avrupa Birliği (AB) Bakanı Karoline Edtstadler ile de görüştü.

“Enerjiyi tasarruflu kullanmalıyız”

Zor devirlerden geçildiğini kaydeden Habeck, her türlü senaryoya karşı hazırlıklı olunması gerektiğini belirterek “Enerjiyi tasarruflu kullanmalıyız, bunun için de şuurlu kullanmayı yine öğrenmek gerekiyor.” dedi.

“Doğalgaz tedarikinde birbirimize yardımcı oluyoruz.” şeklinde konuşan Habeck, Kuzey Akım 1 doğal gaz çizgisinde yaşanan teknik sorunun giderilmesini beklediklerini söz etti.

“Doğalgaz tedariki için Avrupa dayanışma içinde olmalı”

AA’da yer alan habere nazaran, iki ülke ortasında sağlanan muahedeye ait toplumsal medya hesabından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Van der Bellen de halihazırda yaşanan meselelerin aşılmasında iş birliğinin ehemmiyetine işaret ederek “Doğalgaz tedarikini teminat altına alabilmek için Avrupa’nın dayanışma içinde olması çok belirleyici. Bu nedenle Avusturya ve Almanya muhtemel bir doğal gaz acil durumunda iş birliği yapma konusunda anlaştı.” değerlendirmesinde bulundu.

İki ülke ortasında yapılan mutabakat; doğalgaz depolama tesislerinin kullanımı, doğalgaz arzının çeşitlendirilmesi ve gaz külfeti durumunda dahi borulardan gaz akışının sağlanması için karşılıklı takviye olunmasını kapsıyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.