Bakan Kurum Pakistan’da yapılan incelemelere ait açıklama

Basın mensuplarının sorularını cevaplayan Bakan Kurum, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, bugün 84 milyonun yüreği Pakistan için atıyor. Cuma günü bütün mescitlerimizde buna ait Diyanet İşleri Başkanlığımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da talimatlarıyla yardım kampanyasını başlattı. Belediyelerimiz şu an seferlik içerisinde. Tekrar İçişleri Bakanlığımız bünyesinde Valilerimiz bu kampanyayı tüm ülkemize yayacaklar ve tüm yardımsever vatandaşlarımızın, kardeşlerimizin buradaki kardeşlerimize yardım eli uzatacağını biliyorum… Pakistanlı kardeşlerimize gerekli ekipman dayanağı sağlayarak ardından kalıcı imalatlarla Endonezya, Sri Lanka ve Arnavutluk’ta olduğu üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Pakistan’da sel bölgelerindeki incelemelerini sürdürüyor.

Bakanlar Kurum ve Soylu, Pakistan’da sel felaketinden etkilenen bölgelerde incelemelerde bulunmalarının akabinde Badin Bölge Komutanlığı’nda basın açıklaması yaptı.

Pakistan’ın tarihinin en büyük sel felaketi nedeniyle sıkıntı bir süreçten geçtiğini lisana getiren Bakan Murat Kurum, “Gerçekten çok vahim bir olay. Milyonlarca kardeşimizin etkilendiği, binlerce insanımızın hayatını kaybettiği sel afetini Pakistan’da yaşadık. Ve aslında baktığınız da Pakistan dünyayı kirletmeyen emisyonu neredeyse sıfır olan ülkelerden biri lakin küresel dünyanın içinde maalesef tüm ülkeler birbirlerini etkiliyor” değerlendirmesinde bulundu.

Muson yağmurlarından etkilenen bölgede hasarların çok büyük olduğuna işaret eden Bakan Kurum, “Pakistan’da metrekareye 600-700 kilogram yağışın düştüğü bir afetten bahsediyoruz. Afetin tesirlerine baktığınız vakit beşerler meskenlerde hasar tespitini yapamayacak durumdalar. Zira konutlarına ulaşamıyorlar. Bugün konutların hem havadan hem de yerinde incelemelerini yaptık. Meskenlere ulaşma imkânı yok” dedi.

“Gerekli ekipman takviyesi sağlayarak ardından kalıcı imalatlarla Endonezya, Sri Lanka ve Arnavutluk’ta olduğu üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

Türk halkının kalbinin Pakistan için attığını belirten Bakan Kurum, kelamlarını şöyle devam etti: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, bugün 84 milyonun yüreği Pakistan için atıyor. Cuma günü bütün mescitlerimizde buna ait Diyanet İşleri Başkanlığımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da talimatlarıyla yardım kampanyasını başlattı. Belediyelerimiz şu an seferlik içerisinde. Yeniden İçişleri Bakanlığımız bünyesinde Valilerimiz bu kampanyayı tüm ülkemize yayacaklar ve tüm yardımsever vatandaşlarımızın, kardeşlerimizin buradaki kardeşlerimize yardım eli uzatacağını biliyorum. Rengimizin, lisanımızın farklı olduğu lakin gönlümüzün bir olduğu Pakistanlı kardeşlerimize yardım elimizi uzatmış olacağız”

Muson yağmurlarından etkilenen bölgede yürütülen insani yardım çalışmalarını ve muhtaçlıkları yerinde tespit eden Bakan Murat Kurum, selden etkilenen bölgelere ait şu bilgileri paylaştı: “Şu an burada, öncelikle insanların barınma ve besin muhtaçlıklarını giderme noktasında bir acili yet kelam konusu. Natürel ardından burada milyonun üzerinde konut hasarı var. Alışılmış ki süreksiz barınmadan sonra da kalıcı imalatların yapılması gerekiyor.

Şu an hasar tespitle ilgili Bakanlık olarak, yetkili ünitelerimize gerekli ekipman takviyesi sağlayacağız. Ardından de kalıcı imalatlarla ilgili daha evvel Endonezya’da, Sri Lanka ve Arnavutluk’ta olduğu üzere çalışmalarımızı sürdüreceğiz.“

“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bizdeki bilgi ve birikimi aktarmak suretiyle tekrar yardım elimizi uzatıyor olacağız”

Bakan Murat Kurum, Pakistan’da 2005 ve 2010 yıllarında, meydana gelen zelzeleler sonrasında Türkiye’nin dost ve kardeş ülkesi olan Pakistan’a yardım eli uzattıklarını anımsatarak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Daha evvel Pakistan’da yaşanan 2005 ve 2010 yıllarında tekrar zelzelelerde birçok vatandaşımız, Pakistanlı kardeşlerimiz hayatını kaybetmişti. O gün de kardeşlerimize Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Cumhurbaşkanımızın talimatları ile her türlü yardımı ve dayanağı yapmıştı. Bu çerçevede 4 bin 872 konut, okullar, mescitler ve toplumsal donatılar TOKİ Başkanlığımız eli ile inşa edilmişti. Bugün de Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bu noktada Pakistanlı kardeşlerimizin ne gereksinimi varsa el birliği içerisinde bizdeki bilgi ve birikimi aktarmak suretiyle tekrar yardım elimizi uzatıyor olacağız. Bu kardeşlik hukukunun gereğidir. Pakistanlı kardeşlerimiz ‘siz kardeşliğinizi çoktan ödediniz’ deseler de kardeşlik ebediyen inşallah sonsuza dek sürecektir. Biz de daima birlikte seferberlik anlayışıyla bu çalışmalarımızı yürütüyor olacağız”

Heyette Afet ve Acil Durum İdaresi Lideri Yunus Sezer, Toplu Konut Yönetimi Lideri Ömer Bulut, Yapı İşleri Genel Müdürü Banu Aslan, İlbank Genel Müdürü Yusuf Büyük de yer aldı. Konuşmalarının akabinde Soylu ve Kurum, beraberindeki heyetlerle Pakistan’dan Türkiye’ye hareket etti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.