Berhan Şimşek kimdir, nereli, kaç yaşında? Berhan Şimşek ne iş yapıyor?

Berhan Şimşek, 15 Mayıs 1958 yılında Bayburt’ta 11 çocuklu bir ailenin 10. çocuğu olarak dünyaya geldi. İlköğrenimini Bayburt’ta, ortaöğrenimini İstanbul Abdülhakhamit Akşam Ortaokulu’nda, lise tahsilini ise Vefa Akşam Lisesi’nde tamamladı. 2011 yılında Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin İşletme kısmını bitirdi. 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Kamu Hukuku kısmında yüksek lisans yaptı.

BERHAN ŞİMŞEK’İN OYUNCULUK KARİYERİ

1978 yılında başladığı sinema mesleğinde, Hoşçakal Yarın, Uzlaşma, İpekçe, Işıklar Sönmesin üzere sinemalarda oynadı. Televizyon dizisi direktörlüğü de yapan Berhan Şimşek, Magazin Gazetecileri Derneği “En Yeterli oyuncu”, 1994 Ankara Sinema Şenliği “En Âlâ Erkek Oyuncu” ödüllerinin de sahibidir.

BERHAN ŞİMŞEK’İN SİYASİ KARİYERİ

Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği kurucusu olan Berhan Şimşek, Nazım Hikmet Vakfı ve 68’liler Birliği üyesidir. Günaydın Gazetesi’nde köşe müellifliği ve Milliyet gazetesinde seçim yazıları yazdı. 1999 yılında Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 10. Harikulâde Kurultayında Parti Meclisi Üyeliği’ne seçilmiş olan Berhan Şimşek, dokuz devir Parti Meclisi üyeliği ve MYK üyeliği yapmıştır.

TBMM 22. periyot (2002-2007) CHP İstanbul Milletvekilliği yaptı. Bu periyotta; Ulusal Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Kurulu Üyesi, Türkiye-Macaristan Parlamentolar ortası Dostluk Kümesi Başkanlığı misyonlarında bulundu. 2010-2011 yılları ortasında CHP İstanbul Vilayet Başkanlığı yapan Berhan Şimşek, bir çocuk babasıdır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.