Bursa’da kurulan Göz Bankası, görme kaybı yaşayan hastaya ışık oldu

Bursa’da, Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kurulan Göz Bankası, kornea nakli bekleyen hastalara umut ışığı oldu.

Vilayet Sıhhat Müdürlüğü, kornea nakli bekleyen hastalara hizmet vermek maksadıyla kurulan Göz Bankası’nı, hastaların nakil için bekleme müddetlerini kısalttığını, hastaların müracaatlarının kısa müddette karşılık bulduğunu açıkladı.

AA’nın haberine nazaran; tedavi olan vatandaşlardan biri de doğuştan görme sorunu olan ve son 3 yılda görme kaybı ilerleyen Erol Kaplan (48) oldu. 3 aylık bekleyişin akabinde Kaplan, sıhhatine kavuştu.

Lameller Cerrahi ile korneanın hastalıklı katmanı değiştirildi

Kaplan’ın ameliyatını muvaffakiyetle gerçekleştiren Uzman Dr. Hafize Gökben Ulutaş, doğumsal kornea katmanının içindeki hücrelerde yetmezlik nedeniyle görmesinde azalmanın mevcut olduğunu belirterek şu sözleri kullandı:


“Hastalıklı doku alınıp yerine sağlıklı doku yerleştirilebiliyor”

Göz Bankasında Lameller Cerrahisini muvaffakiyetle uygulayabildiklerine dikkati çeken Yener, şu kelamları kaydetti:

“Yani hastalıklı doku alınıp yerine sağlıklı doku yerleştirilebiliyor. Bu sürece Lameller Cerrahi ismini veriyoruz. Önümüzdeki süreçte de çok fazla kornea nakli yaparak hizmete devam etmeyi istiyoruz.”


“Dikişsiz bir ameliyat oldu ve başarılı geçti”

Yaklaşık üç yıldır görmede yaşadığı meselelerin arttığını anlatan Erol Kaplan ise, “Kornea nakli gelene kadar üç ay müddet verildi. O sırada tedavim yapıldı ve tedaviden sonra ameliyat oldum. Kısa müddette görmeye başladım. Dikişsiz bir ameliyat oldu ve başarılı geçti. Şu anda çalışıyorum ve bir düşünce yok. Öteki gözümden de ameliyat olmayı düşünüyorum. Ona da gün aldık. Kornea nakli geldiği vakit başka gözümden de ameliyat olacağım.” tabirlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.