Çavuşoğlu: Kaygılarımızın karşılanması konusunda somut adımlar atılması lazım

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Hollanda Dışişleri Bakanı Wopke Hoekstra, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu basın toplantısında İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik müracaatlarıyla ilgili şunları söyledi:

“Avrupa ülkelerinde PKK/YPG’nin terör örgütünün paçavralarıyla şovlarını artırmasının tesadüf olmadığını düşünüyoruz. Sanırım onlar da bu iki ülkenin NATO’ya üye olmasına karşılar. Bunun gerisinde kim varsa. Ancak sonuçta bizim bu iki ülkenin NATO üyeliği konusunda ortaya koyduğumuz tutumun münasebetlerini herkes biliyor. NATO müttefiklerimiz de biliyor, Berlin’de ne kadar açık bir biçimde bunu tüm müttefiklerimizle paylaştığımızı Wopke de görmüş oldu.

Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklaması, daha sonra bizim tüm platformlarda bunu münasebetleriyle açıklamamız ve tüm kanıtlarıyla de ortaya koymamız, teröre verdikleri takviyesi. Sonuçta iki ülkenin heyetleri geldi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in Kabine Şefi buradaydı salı günü. O gün o toplantıda da arkadaşlarımız yeniden kendilerine Türkiye’nin kanılarını beklentilerini anlattılar.

DİYALOG VE MÜZAKERELERİ DE SÜRDÜRÜYORUZ: Biz bir taraftan kararlılığımızı bu bahiste sürdürürken öteki taraftan diyalog ve müzakereleri de sürdürüyoruz. Bu mevzuyu da bugün ele aldık ve bu gelişmeler hakkında Wopke de bilgi verdim. Aslında Türkiye’nin telaşlarının yasal olduğunu herkes kabul ediyor. Bu telaşların karşılanması gerektiğini de söylüyor. İşte bu telaşların karşılanması konusunda da somut adımların da atılması lazım.

VERDİĞİMİZ YAZILI DOKÜMANA DÖNÜŞÜNÜ GÖRMEK İSTİYORUZ: Önümüzdeki süreçte NATO Genel Sekreterinin Dışişleri Bakanları olarak, NATO Genel Sekreteri artı 3 Bakan olarak bizleri davet etme fikri vardı. Biz öncelikle bu iki ülkenin bizim verdiğimiz yazılı dokümana dönüşünü görmek istiyoruz. Ondan sonraki görüşmeler daha sonuç odaklı olacaktır diye düşünüyorum.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.