Cumhurbaşkanı Erdoğan: Malezya ile ortak aşı geliştirme gayretleri içindeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’ye resmi ziyarette bulunan Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yakub ile baş başa ve heyetler ortası görüşmeler sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılamalarından satır başlıkları:

Malezya Başbakanı’nı ve heyetini Ankara’da kabul etmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Görüşmelerde iktisat, yatırımlar, savunma sanayii, teknoloji, sıhhat ve irtibat üzere çeşitli alanlardaki ilgilerimizi kapsamlı biçimde ele aldık. İş birliğimizi ileri taşıma kararlılığımızı teyit ettik.

Ülkelerimiz ortasındaki ilgileri stratejik paydaşlık düzeyinden kapsamlı stratejik iştirak düzeyine yükseltme kararı aldık. Salgına karşın ticaret hacmimiz geçen yıl 3.5 milyar dolar düzeyini aşmıştır. Bu yılın birinci 6 ayındaki sayılar da istikrarlı artışın devam ettiğini gösteriyor. 5 milyar dolarlık ticaret hacmi maksadımızı kısa vakitte yakalayacağımızı gösteriyor.

Hedeflerimize daha süratli adımlarla ilerleme imkanına da kavuşacağız. Yerli ve ulusal aşımız Turkovac’ın Malezya’da kullanımına sunulması dahil, aşı teknoloji transferi üzere bahislerde müşterek çalışmalar yürütmeyi planlıyoruz.

Görüşmelerimizde şimdiki global hususlar üzerinde de durduk. İslam dünyasını yakından ilgilendiren İslam düşmanlığı üzere sıkıntıları ele aldık

Yeniden Asya teşebbüsümüz ile Kazan-kazan anlayışıyla Asya’daki kardeşlerimizle işbirliğimizi güçlendirmek için çalışıyoruz.

Malezya Başbakanı İsmail Sabri Yakub’un açıklamalarından satır başlıkları;

Sayın Cumhurbaşkanı ve ben verimli görüşmeler yaptık. Bugün Malezya-Türkiye münasebetlerinin daha kapsamlı seviyeye çıkarılması konusunda mutabık kaldık. Malezya ve Türkiye besin üretim kapasitesini arttırmak için besin dalında araştırma ve geliştirmeyi güçlendirecektir. Malezya – Türkiye ticaret açısından büyük potansiyele sahiptir. Yatırım açısından Türk yatırımcılarının Malezya’ya olan itimadını takdir ediyorum.

2 gün evvel İstanbul’dayken yatırım işbirliğini keşfetmek için her 2 ülkenin kilit bölümünde çalışanlarla tanışma fırsatı buldum. Sabiha Gökçen Havalimanı, Malezya’nın Türkiye konusundaki kararlılığını yansıtan bir mihenk taşıdır. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ben İslami bankacılık konusunda da konuştu. Eğitim konusunda çok hoş bir haber edindim.

Sayın Cumhurbaşkanı’na söyledim bu görüşmede birkaç savunma sanayi şirketi ile buluştum. Türkiye hükümetine minnettarım. Biz milletlerarası konusunda da konuştuk. Filistinlilere devamlı olarak yardımcı olacağız. Türkiye, Filistinlilere çok yardım etti. Biz Filistin’deki problemleri çözeceğiz.

Biz barış arabuluculuğu teklif eden birinci ülke olarak Türkiye’ye teşekkür etmek istiyorum. İnşallah en kısa müddette bu sorunu halledebileceğiz.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.