Danıştay lokal idarenin tesettürlü mayo müsaadesini iptal etti

Fransa’da Danıştay, Grenoble Belediyesi’nin, yüzme havuzlarına bayanların tesettürlü mayoyla girebilmesine müsaade veren düzenlemesini reddetti. Böylelikle bayanların kentte, ‘burkini’ olarak isimlendirilen tesettür mayosu ile havuza girmesi yasaklandı. Karar ‘İslamofobik’ olarak değerlendirildi.

Danıştay’da Grenoble kentinin yüzme havuzlarına bayanların tesettürlü mayoyla girebilmesine müsaade veren düzenlemenin askıya alınmasına yönelik Grenoble Belediyesi’nin itirazını pahalandırmak üzere bugün oturum düzenlendi. Euronews’te yer alan habere nazaran Danıştay, Grenoble belediyesi tarafından getirilen düzenlemenin ‘sadece dini bir talebi karşılamak maksadıyla burkini (tesettür mayosu) giyilmesine müsaade vermeyi amaçladığı’ gerekçesiyle Grenoble yönetim mahkemesi tarafından daha evvel verilen askıya alma kararını onadı.

Danıştay’ın açıklamasında “Özel istisnanın kamu hizmetinin düzgün işleyişi ve kamu hizmetlerinin tarafsızlığı prensibini zedeleyen şartlarda bireylere eşit muameleyi etkilemesi muhtemel” denildi.

MACRON HÜKÜMETİ İPTAL TALEBİYLE BELEDİYE KARARINI MAHKEMEYE TAŞIMIŞTI

Kentin Belediye Meclisi, 16 Mayıs’ta kamuya ilişkin yüzme havuzlarına yönelik düzenlemelerde değişikliğe giderek tesettür mayosunu da kapsayan kıyafet serbestisi getirmişti. Lakin 1 Haziran’dan itibaren yürürlüğe girmesi öngörülen kelam konusu düzenleme, İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in talimatı üzerine Isere Valisi tarafından mahkemeye taşınmıştı. Grenoble İdari Mahkemesi, 25 Mayıs’ta Grenoble Belediyesi’nin yeni havuz kurallarındaki tesettürlü mayoya müsaade veren düzenlemeyi askıya almıştı.

Mahkeme, bu maddeyi ‘kamu hizmetlerinin tarafsızlığına aykırı’ bulmuştu. Grenoble Belediye Lideri Eric Piolle de mahkemenin kararına itiraz ederek Danıştaya başvuracaklarını duyurmuştu.

Son yıllarda tesettürlü mayonun havuzlarda özgür bırakılması için çaba eden Grenoble’daki Müslüman Bayanlar Sendikası’na dayanak gayeli Paris’te bir miting düzenlenmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.