DİSK Başkanı’ndan 1 Mayıs mesajı: Taksim’in yasaklı olduğu son sene olacak

1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü nedeniyle Taksim’e ilk olarak DİSK üyeleri geldi. DİSK Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, yönetim kuruluyla birlikte Taksim’deki Cumhuriyet Anıtı’na yürüdü. Çerkezoğlu burada basın açıklaması yaptı.

“GELECEK DÜNYA DÜŞLERİMİZİ İFADE ETMEK İÇİN MEYDANLARDAYIZ”

Arzu Çerkezoğlu bütün işçi sınıfının bayramını kutladığını belirterek, “Bugün işçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü. Bugün sadece ülkemizde değil, dünyanın dört bir yanında, beş kıtada işçi sınıfı, bu dünyanın tüm değerlerini ve güzelliklerini üretenler, kendi talepleriyle, kendi mücadele hedefleriyle alanlarda. Yılın 364 günü işçiler, bir gün, 1 Mayıs günü yaşadığımız bu sisteme, bu düzene karşı itirazlarımızı, hedeflerimizi, gelecek dünya düşlerimizi ifade etmek için alanlarda, meydanlarda buluşuyoruz. Bugün buraya DİSK Yönetim Kurulu olarak geldik, çelengimizi bıraktık. 2 gün önce de anmalarımızı da gerçekleştirdik. Şimdi buradan Maltepe Meydanı’na geçeceğiz. İstanbul’da Maltepe Meydanı’nda ve Türkiye’nin dört bir yanındaki meydanlarda alanlarda buluşacağız” dedi.

“YASAKLI SON 1 MAYIS OLACAK”

Çerkezoğlu açıklamasının devamında şunları söyledi: “Bu 1 Mayıs, Taksim’in yasaklı olduğu son 1 Mayıs olacaktır. Burada, 1 Mayıs afişleri sergimizin ikincisini açmak için mücadele arkadaşlarımızla birlikteyiz. Burada, 1976 yılında Orhan Taylan tarafından yapılan ve artık sadece Türkiye’de değil dünyada 1 Mayıs’ın simgesi olan afişle başlayan tüm 1 Mayıs afişlerini görüyoruz. Aslında Türkiye’de 1 Mayıs’ın tarihi, sınıf mücadelesinin, tüm değer ve güzellikleri üreten işçi sınıfının eşitlik, özgürlük mücadelesinin tarihidir.”

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*