Ege’de Üst Üste Gerçekleşen İki Deprem Sonrası Açıklama

Ege Bölgesi, öğle saatlerinde üst üste iki orta şiddetli depremle peşi sıra sallandı. Yaklaşık 15 dakika arayla meydana gelen iki deprem, sırasıyla 4,7 ve 5,1 büyüklüğündeydi. Her iki depremin de meydana geldiği konum aynıyken, ilk deprem Kuşadası’nın 15,44 kilometre açığında, ikinci deprem ise 18,34 kilometre açığında gerçekleşti.

Depremler, Ege Bölgesi’nde paniğe yol açarken Dokuz Eylül Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir’den önemli bir açıklama geldi. İki deprem hakkında açıklama yapan Sözbilir, depremin meydana geldiği fayın 6,6 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeli olduğunu paylaştı.

Hasan Sözbilir’den Kuşadası’ndaki iki deprem hakkındaki açıklamaları:

“30 Ekim 2020 de Sisam Adası kuzeyindeki Sisam fayının kırılmasıyla oluşan 6.6 büyüklüğündeki depremden sonra bölgede önemli bir stres birikimi olmuştu. Gümüldür Özdere ve Kuşadası tarafındaki faylar tetiklenmişti. Bugün peş peşe olan 4.7 ve 5.1 büyüklüğündeki depremler 30 Ekim 2020 depreminin tetiklediği bir deprem olarak değerlendirilebilir. Sisam Adası güneyinde ve Dilek Yarımadası’nın denizdeki devamında olan fay kırılıyor. Bu fayın en büyük deprem üretme potansiyeli 6.6 olarak biliniyor.

Deprem öncesinde ve sonrasında yardımınıza koşabilecek, hayat kurtaran uygulamalar:

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.