Emirdağ yaylalarında teraslama çalışması ömrü tehdit ediyor

Afyonkarahisar’da yurttaş, mera topraklarına yapılmak istenen maden arama faaliyetlerine tepkiliyken sıkıntılara bir yenisi daha eklendi. Dava sürecinin devam ettiği toprakta teze nazaran Tarım ve Orman Bakanlığı 5. Bölge Müdürlüğü’nce teraslama ve ormanlaştırma çalışmaları başladı. Cumhuriyet’e konuşan Emirdağ Yaylaları Tabiat Platformu Sözcüsü Nurettin Yılmaz, teraslama sürecinin hiçbir tedbir alınmadan yapıldığını söyledi. Yılmaz, bu nedenle yurttaşın da hayvanların da etrafın de olumsuz etkilendiğini belirtti.

“BURASI YOK OLACAK”

Çalışmalar sırasında dağlardan düşen kayaların yılkı atlarına ziyan verdiğini söyleyen Yılmaz, “Bu bölgede yaşayan en az 200 yılkı atı bulunuyor. Çalışma sırasında düşen kayalar bir tane atı öldürdü. Hayvanın kırılmamış kemiği kalmamış. Bu hayvanlar buranın asıl sahibi. Kanunlarına nazaran yılkı atları sokak hayvanı bile sayılmıyor, müdafaa altında değiller” dedi. Ayrıyeten bölgede küçükbaş hayvan ağılları ve yayla konutları olduğunu da lisana getiren Yılmaz, “Bölgedeki yurttaş ve hayvanlar mağdur olacak. Yalnızca etraf köylerden 50 bin damızlık koyun var. Bu devlet şu anda ne yaptığını biliyor mu?” tabirlerini kullandı. Ormanlaştırma çalışmalarının maden yapılması planlanan arazinin içerisinde olduğunu belirten Yılmaz, “Eğer şirket bu davayı kazanırsa orman yönetiminin orada yaptığı ağaçlandırma öykü olacak. ‘Biz burayı ağaçlandırırsak madenci gelmez’ diyorlar. Maden Yasası’na Orman Yasası direnemiyor. Kazanırlarsa burası yok olacak. Kazdağları şu an ne haldeyse burayı da o denli perişan edecekler” diye konuştu.

UZMAN ATANDI

Kanadalı şirket Eldorado ve Kanada merkezli TÜPRAG’ın maden arama ve sondaj faaliyeti mahkeme tarafından durduruldu. Şirket, Konya İstinaf Mahkemesi’ne gitti ve mahkeme, “Maden meraya çok ziyan vermez” diyerek yürütmeyi durdurma kararını iptal etti. Lakin birebir mahkeme yeraltı sularına, etraf ve ormana nasıl ziyan vereceğiyle ilgili detaylı bir inceleme yapılmadığından bölgeye uzman heyeti atadı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.