Erdoğan: Son 7 yıldır en fazla mülteciye konut sahipliği yapan ülkeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM ve Parlamentolar Ortası Birlik tarafından düzenlenen Global Parlamenter Konferansı’nın açılışına özel bir görüntü ileti gönderdi. “Parlamentolar Göç ve Mültecilere Ait Global Mutabakatlar’ temasıyla düzenlenen global Parlamenter Konferansı’nın bu bağlamda değerli bir muhtaçlığı gidereceğine inanıyorum” diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

“Son iki buçuk yılımıza damga vuran korona virüsü salgınıyla birlikte nefret telaffuzlarının global ölçekte ürkütücü boyutlara vardığını görüyoruz. Ekonomik kahırların başta batılı ülkeler olmak üzere tüm dünyada yabancı aykırılığını ve mülteci düşmanlığını körüklediğini gözlemliyoruz. Bununla eş vakitli olarak salgının tetiklediği ekonomik krizle birlikte daha fazla insan yurt ve konutlarını terk etmek zorunda kalıyor. Şu an dünya genelinde göçmenlerin sayısı 275 milyona, yerlerinden edilen şahısların sayısı 85 milyona, mültecilerin sayısı ise 30 milyona yaklaştı. Rusya, Ukrayna ortasında devam eden çatışmalarla birlikte mevcut mülteci sayısına 5 milyon kişi daha eklendi. Bu insan hareketliliğinde maalesef içimizi acıtan pek çok görüntüyle da karşılaşıyoruz.

‘YÜKÜ, KRİZ BÖLGELERİNE KOMŞU ÜLKELER ÇEKMEKTEDİR’

Zulümden, baskıdan, açlıktan kaçarak, inançlı bir gelecek kurma ümidiyle çıkılan seyahatler, kimi vakit felaketle neticeleniyor. Geride bıraktığımız periyotta birçok bayan ve çocuk olmak üzere 30 bine yakın göçmen Akdeniz’de hayatını kaybetti. Avrupa’ya sığınan on binlerce Suriyeli çocuğun ise nerede olduğu, kimler tarafından kaçırıldığı, akıbetlerinin ne olduğu bilinmiyor. Çabucak her gün Yunan güvenlik güçleri tarafından zulmedilen, soyulan, darp edilen hatta katledilen mültecilerin dramlarına şahit oluyoruz. Esasen göç ve mülteciler sorununda yükü; sesi çok çıkan gelişmiş toplumlar değil, kriz bölgelerine komşu bizim üzere ülkeler çekmektedir.

‘ZULME UĞRAYAN MİLYONLARCA BEŞERE KAPILARIMIZI AÇTIK’

Birleşmiş Milletler sayılarına nazaran yüksek gelirli ülkeler 1000 kişi başına ortalama 2,7, mülteci barındırırken, orta ve düşük gelirli ülkeler ise. 5,8 mülteciye konut sahipliği yapıyor. Kabul ettikleri birkaç yüz mülteciyi reklam gereci olarak kullananlar derinleşen insani krizler karşısında hiçbir sorumluluk üstlenmiyor. Kıtaların ve kültürlerin kavşağında yer alan bir ülke olarak göç olgusu tarih boyunca beşeri ve toplumsal hayatımızın bir modülü olmuştur. Engizisyondan kaçan Yahudiler başta olmak üzere son 500 yılda zulme uğrayan milyonlarca beşere kapılarımızı açtık. Kafkasya’daki kardeşlerimiz de Balkanlar’daki soydaşlarımız da başları dara niyet inançlı liman olarak daima Türkiye’ye sığındı.

Birinci Körfez Savaşı’nda, Irak’tan kaçan yüz binlerce Kürt kardeşimize sahip çıktığımız üzere, Suriye’deki çatışmalardan kaçan 3,6 milyon Suriyeli sığınmacıyı da topraklarımızda kabul ettik. Kapımıza gelen hiç kimseyi etnik kimliği, dini, kültürü, meşrep ve mezhebi sebebiyle geri çevirmedik.

‘EN FAZLA MÜLTECİYE MESKEN SAHİPLİĞİ YAPAN ÜLKEYİZ’

Son 7 yıldır dünyada en fazla mülteciye konut sahipliği yapan ülkeyiz. Tarihimizin, kültürümüzün ve inancımızın bize yüklediği bu vazifesi inşallah bundan sonra da yerine getirmeye devam edeceğiz. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki en büyük insan hareketliliğinin yaşandığı günümüzde hiç kimse sorumluluklarından kaçamaz. Memleketler arası toplum göç olgusunun temelinde yatan problemlerle yüzleşme yüreği göstermedikçe bu sorunun önüne geçilemez. Konferans çerçevesinde yapacağınız tartışmaların ortaya koyacağınız fikirlerin sorunun tahliline katkı sağlamasını temenni ediyorum.” (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.