Ergin Ataman: Madalya kazanabilecek takımımız var

2022 Avrupa Şampiyonası’nda muvaffakiyet hedefleyen A Ulusal Erkek Basketbol Kadrosu’nda başantrenör Ergin Ataman, Karadağ maçını yorumlarken ayrıyeten şampiyona da madalya alacakları bir takıma sahip olduklarını belirtti.

A Ulusal Erkek Basketbol Grubu Başantrenörü Ergin Ataman, yarın başlayacak 2022 Avrupa Şampiyonası’nda madalya kazanabilecek bir takıma sahip olduklarını söyledi.

Ergin Ataman ile ay-yıldızlı grubun kaptanı Melih Mahmutoğlu, A Kümesi maçlarının oynanacağı Tiflis Arena’da düzenlenen toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin A Grubu’ndaki birinci maçını yarın Karadağ ile yapacağını hatırlatan deneyimli başantrenör, “Bu turnuvalarda maç maç düşünmemiz lazım. Karadağ’ın çok deneyimli oyuncuları var. Bilhassa pota altında Dubljevic, Avrupa’nın en skorer oyuncularından biri. Keza Simonovic de deneyimli bir oyuncu. Kısalarda Perry, Popovic ve Mihailovic’in daha evvelki maçlarda skor güçlerinin olduğunu gördük.” dedi.

FIBA 2023 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde Letonya ve Sırbistan ile oynadıkları maçlarda savunmada önemli dertler yaşadıklarını anlatan Ataman, “Karadağ maçına daha tempolu, daha agresif savunmayla başlamayı planlıyoruz. Alanda stratejik olarak çok büyük değişiklikler yapacak değiliz. Şu an elimizdeki takımımız bu. Birebir savunmalarda düşünce çektiğimizi gördük. Yardımlaşmalı ve agresif savunma sistemi benimseyeceğiz. Savunmanın sert olması bizim hamle gücümüzü de yükseltiyor. Zira hamlede tempolu oynayan bir grubuz. Bunun için daha çok ekip savunmasına yüklenmeye çalışacağız. Mutlak suretle yarın kazanmak için alana çıkacağız.” diye konuştu.

“SIRBİSTAN MAÇINI KAZANMAMIZ ZORDU”

A Ulusal Basketbol Kadrosu Başantrenörü Ergin Ataman, Dünya Kupası Elemeleri’nde mağlup oldukları Sırbistan’ın çok âlâ bir ekip olduğunu vurgulayarak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Şimdi bir kez birtakım gerçekleri kabul etmemiz lazım. Sırbistan şu anda Avrupa’nın en kapasiteli, en güçlü ekibi. Takımında NBA’in en kıymetli oyuncusu olmuş yıldızı var. Maçın başında onu durduramadık. Onun dışında da hepsi Avrupa Ligi’nde yıldız olan oyuncular vardı. Sırbistan maçı bence büyük bir ölçü değil. Bizim Sırbistan maçını kazanmamız zordu. Buna karşın maçın ikinci yarısında kadro çok gayret sarf etti. Geri dönüş karakteri gösterdi. Oyun mantalitemizi ekip halinde geliştirmemiz lazım. Bu turnuva da bizim için fırsat. Şu bir gerçek ki en azından yarı finale kadar gidebilirsek, Sırbistan üzere bir grupla karşılaşmayacağız. Onun için Sırbistan yenilgisini unutup, önümüze bakmamız lazım.”

“KAPASİTELİ BİR TAKIMIMIZ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM”

Ergin Ataman, son devirde kulüpler bazında Avrupa kupalarında değerli muvaffakiyetler elde eden Türkiye’nin ulusal grup bazında arzulanan başarılara ulaşamamasıyla ilgili soruyu şöyle yanıtladı:

“Kulüpler bazında çok uzun periyodik bir hazırlık devri var. Benim elde ettiğim muvaffakiyetler bir anda gelmedi. Bu 3-4 yılın sonunda geldi. İstikrar sonucunda muvaffakiyet geldi. Artık ulusal ekipte yalnızca bir aydır bir arada çalışıyoruz. Onun için çok fazla bir koç grubu olmuyor. Değerli olan Türkiye’nin en düzgün oyuncularını bir ortaya getirip, onları güzel bir sistem içerisinde oynatmaya çalışmak. Maç içinde yanlışsız koçluk yapmak ve bu formda sonuca gidebilmek. Ben kapasiteli bir takımımız olduğunu düşünüyorum. Avrupa, kulüpler ve ulusal gruplar bazında farklı. Yaş ortalaması 24 olan bir ulusal ekibimiz var. Turnuvanın en genç kadrolarından biriyiz. İleride daha düzgün olacağız ancak bugün prestijiyle madalyaya uzanabilecek bir takımımız olduğunu düşünüyorum. Elbette bu düşünmekle olmuyor, bunu alanda uygulayabilecek olanlar da oyuncularımız olacak. Bunu düzgün halde uygularsak, maksada gideriz.”

MELİH MAHMUTOĞLU: TURNUVAYA YETERLİ BAŞLAMAK İSTİYORUZ

A Ulusal Basketbol Takımı’nın kaptanı Melih Mahmutoğlu da Karadağ maçını kazanarak, şampiyonaya yeterli başlamak istediklerini lisana getirdi.

Letonya ve Sırbistan’a kaybettikleri maçlardan ders almaları gerektiğini anlatan Melih Mahmutoğlu, “Yarın Karadağ ile karşılaşacağız. Birinci gün her vakit güç oluyor. Biz buna mental ve fizikî olarak hazırız. Güzel hazırlandık. İnşallah turnuvaya âlâ başlar ve sonunu güzel getiririz. Turnuvaya düzgün başlamak istiyoruz. Bu ekibe hem moral hem de inanç verir.” sözlerini kullandı.

(AA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.