Fransa’da seçim sonuçları! Macron’a soğuk duş! 30 yıldan bu yana birinci sefer…

Fransa’da düzenlenen genel seçimlerin ikinci çeşidinde sandık çıkış anketlerine nazaran, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un liderliğindeki Ensemble (Birlikte) ittifakının Ulusal Meclis’teki çoğunluğu sağlayamadığı ve 200 ile 260 ortasında sandalye kazanması bekleniyor.

30 YIL SONRA BİRİNCİ DEFA MECLİS’TE SALT ÇOĞUNLUĞU ELDE EDEMEDİ

Fransa’da düzenlenen genel seçimlerin ikinci çeşidinde lokal saatle 08.00’de başlayan oy verme sürecinin sona ermesinin akabinde yayınlanan 4 sandık çıkış anketine nazaran hükümet 30 yıldan bu yana birinci sefer Ulusal Meclis’teki salt çoğunluğu elde edemedi.

Ifop, OpinionWay, Elabe ve Ipsos tarafından yapılan sandık çıkış anketlerine nazaran, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un liderliğindeki Cumhuriyet Yürüyüşü (LREM), Horizons (Ufuklar) ve Demokrasi Hareketi (MoDem) partilerinden oluşan Ensemble (Birlikte) ittifakının mecliste salt çoğunluk için gereken 289 sandalyeyi kazanamadığı ve 200 ile 260 ortasında sandalye kazanması bekleniyor.

Solcu Jean Luc Melenchon’un liderliğindeki LFI, Yeşiller Partisi (EEVL), Sosyalist Parti (PS) ve Komünist Parti’den (PCF) oluşan “Sosyal ve Ekolojik Yeni Halk Birliği” (Nupes) ittifakının 149-200 ortası, çok sağcı Marine Le Pen’in partisi Ulusal Cephe’nin 80-100 ortası sandalye kazanması bekleniyor.

SİYASİ BELİRSİZLİK PERİYODU BAŞLAYABİLİR

Söz konusu seçimin iddialara nazaran sonuçlanması Fransa’da siyasi felce neden olması hatta seçimlerin tekrarlanmasına neden olacak bir siyasi belirsizlik periyodu başlatabilir.

Macron seçimlerdeki ikinci cins öncesi yaptığı açıklamada, “Hiçbir şey dünyadaki düzensizliğe Fransız düzensizliğini eklemekten daha berbat olamaz” demişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.