İsrail’in son üç günde Gazze’yi maksat alan hücumlarında amaç tekrar sivil yerleşim alanları oldu. İşgalci gücün füzeleri her vakit olduğu üzere tekrar savunmasız sivilleri, bilhassa bayan ve çocukları vurdu. Ataklar sonucunda Gazze bir sefer daha karanlığa gömülürken, şehit olan 32 kişinin 6’sı çocuklardan oluşuyor. Yaşları 5 ila 19 ortasında değişen altı Filistinli çocuk geride fotoğraflarda yer alan gülümsemelerini bıraktı. Kimisi ailesinin tek çocuğuydu, kimisi ise kardeşiyle birlikte oyun oynarken füzelerin gayesi oldu. Şehit altı çocuk, Filistin topraklarında devam eden İsrail zulmünün ve cinayetlerinin yeni sembolleri olarak kayıtlara geçti. Filistinli yetkililer bombalarla enkaza dönen binalara ulaşıldıkça şehit sayısının artmasından tasa ediyor. Sayısı 250’yi aşan yaralılar için ise kentteki elektrik sorunu tedavilerinin önünde en büyük pürüz olarak gösteriliyor. Dün Gazze’de matem havası yaşanırken, İsrail akınlarında şehit olanlar için cenaze merasimleri düzenlendi.

OYUN OYNARKEN VURULDU

İşgalcilerin hayallerini elinden aldığı Ala Kaddum 5, Ahmed Al-Nayrab 11, Moamen Al Nayrab 5, Muhammed Hassouna 14, Halil Hamadeh 19, Hazem Muhammed Salem 9 yaşındaydı. 5 yaşındaki Ala Kaddum, Gazze Şehri’nin doğusundaki Ebu Samra Camii yakınlarındaki Sucaiyye semtinde, meskeninin önünde oynarken savaş uçaklarının gayesi oldu. Şehit olan Ala’dan geriye anaokuluna başlayacağı için alınan forması ve çantası kaldı.

AİLENİN TEK ÇOCUĞUYDU

19 yaşındaki şehit Halil Hamadeh, birkaç gün evvel annesinin mezuniyet merasimine katılmıştı. Memnunluk pozları veren Halil’e ailesi 13 yıl bebek bekledikten sonra kavuşmuştu ve tek çocuklarıydı. Birkaç gün evvel kameraların karşısına geçip okuldaki muvaffakiyetlerini kutlayan ve diş doktoru olmak istediğini söyleyen Saad İyad Hassouna, bombalarla yıkılan meskenlerinin enkazı altında kaldı.

KENDİ KURTULDU KARDEŞİ ÖLDÜ

Kendisi molozlar altından yaralı olarak çıkarılsa da 14 yaşındaki kardeşi Muhammed Hassouna onun kadar şanslı değildi. Enkazdan cesedi çıkarılan Muhammed Hassouna da şehitler kervanına katıldı. Kardeşi Muhammed Hassouna’yı kaybeden genç kız, gözü yaşlı imajları ile sembol isimlerden birisi oldu.

ENKAZ ALTINDA ŞEHİTLER VAR

İsrail’in, Filistin’in Gazze Şeridi’ne yönelik hücumları devam ediyor. İsrail’in Gazze’nin güneyinde bulunan Refah kentinde yer alan Eş-Şaut mülteci kampındaki üç katlı binaya düzenlediği hava akınında enkazların altında, hala onlarca yaralı ve şehit bulunuyor. İtfaiye ve ambulans takımları, kısıtlı imkanlarıyla acil müdahale ediyor. Gazze’de arama kurtarma ve birinci yardım grupları, şiddetli akınlara karşın kısıtlı imkanlarla saatlerdir enkaz altında kalanlara ulaşmaya çalışıyor. Yetkililer, kayıp sayısının artacağını söylüyor. İsrail uçakları Gazze, Cebaliye ve Beyt Lahya’daki tarım alanlarını çok sayıda füzeyle bombaladı. İsrail güçlerinin, Cebaliye mülteci kampında katlettiği 5’i çocuk 7 şehit de dün dualarla toprağa verildi.

HASTANELER ELEKTRİKSİZ KALACAK

Gazze’deki Sıhhat Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra basına yaptığı açıklamada, sıhhat hizmetlerinin tehdit altında olduğuna, ilaç ve tıbbi materyal zahmeti çekildiğine dikkati çekti ve İsrail’in kasıtlı bir biçimde sivilleri maksat aldığını vurguladı. Kudra, İsrail’in bölgeye yönelik uzun yıllardır süren ablukası nedeniyle de sıhhat sisteminin büyük ziyan gördüğünü, son ataklarla birlikte durumun daha da kötüleştiğini lisana getirdi. Gazze Enformasyon Bakanlığı Sözcüsü Salama Marouf düzenlediği basın toplantısında, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik devam eden akınlarının, 15 yıllık kuşatma nedeniyle durumu daha da kötüleştirdiğini söz etti. Öte yandan İsrail’in Gazze Şeridi’ne yakıt girişini engellemesi nedeniyle elektrik santralinde üretim büsbütün durdu. 750 binden fazla insanın yaşadığı kente günde yalnızca dört saat elektrik verilebildiği kaydedildi.

Yerleşimcilerden Aksa’ya provokatif baskın

İsrailli çok sağcı milletvekili Itamar Ben-Gvir, Musevilerin dini bayramı Tisha B’Av nedeniyle fanatik Yahudi yerleşimcilerle birlikte İsrail polisinin nezaretinde Mescid-i Aksa baskınına katıldı. Dün sabah saatlerinde gerçekleştirilen baskın öncesi Aksa’nın avlusunda bulunan Müslümanlar polis zoruyla bölgeden çıkarıldı. Toplumsal medyada paylaşılan manzaralarda, birtakım Yahudi yerleşimciler, cami içinde yere yatarak dini ritüellerini yerine getirdi. Kudüs İslami Vakıflar Yönetimi, Mescid-i Aksa’ya baskın düzenleyen Yahudi yerleşimci sayısının bin civarında olduğu bilgisini paylaştı.

İslami Cihad’ın bir yöneticisi daha öldürüldü

İslami Cihad Hareketi’nin askeri kanadı Kudüs Tugayları, İsrail’in gece saatlerinde düzenlediği akında İslami Cihad yöneticisi Halid Mansur’un hayatını kaybettiğini bildirdi. Kudüs Tugayları’ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah bölgesine yaptığı hücumda Halid Mansur’un şehit edildiği belirtildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.