Gebe bayanlar, geliştirilen küçük aygıt ile bebeklerini anbean izleyebilecek

Bilim dünyasında heyecanlandıran gelişme… Mühendisler yalnızca posta pulu büyüklüğünde bir aygıt geliştirdiler. Aygıt sayesinde gebe bayanların, neredeyse anbean bebeklerinin gelişimini izleyebileceği belirtilirken bedenin farklı bölgelerinde de kullanılabileceği söylendi.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) mühendisler, posta pulu büyüklüğünde giyilebilir bir aygıt geliştirdiler. Aygıt, 48 saate kadar bedenin derinliklerinde neler olduğunu gösteren canlı daima imajlar yakalayabiliyor.

Mühendisler artık aygıtın elde ettiği sonuçları tahlil edebilen ve bir akıllı telefon uygulamasına gönderebilen bir yapay zekâ üzerinde çalışıyor. Araştırmacılar, aygıtın gebe bayanların haftada bir kere kullanmaları için piyasaya sürülebileceğine inanıyor.

KANSER HASTALARI İÇİN DE KULLANILABİLİR

Yaklaşık 3 mm kalınlığında olan aygıt, kanser hastalarının tümörlerini izlemek ve hastalık teşhis ve tedavisini hızlandırmak için de kullanılabilir.

MIT’de teknolojinin tasarlanmasına yardımcı olan makine mühendislerinden Profesör Xuanhe Zhao, şunları söyledi: “Ultrason çıkartmaları gebe bayanların görüntülenmesi için potansiyel olarak kullanılabilir. Fakat, güvenliği garanti altına almak için görüntüleme sıklığı (örneğin haftada bir görüntülemeye kadar) azaltılmalı. Giyilebilir görüntülemede yeni bir çağ açtığımıza inanıyoruz. Bedeninizdeki birkaç yamayla iç organlarınızı görebilirsiniz.”

Minik aygıtlar, Science mecmuasında yayınlanan bir çalışmada da denendi. On beş istekli, 48 saat boyunca boyun, göğüs, karın ve kollar dahil olmak üzere bedenlerinin çeşitli yerlerine aygıtları taktı.

Bu mühlet zarfında, iştirakçiler oturma, ayakta durma, koşma, bisiklete binme ve yük kaldırma üzere çeşitli aktiviteler gerçekleştirdiler. Minik aygıt, idman sırasında kalbin nasıl biçim değiştirdiğini yahut suyu içtiklerinde midelerinin nasıl şişip küçüldüğünü gösterebildi.

AKILLI TELEFONLARLA KULLANILACAK

Küçük ultrasonlar şu anda teknisyenler tarafından bedenin içinde gelişen bir bebeğin fotoğraflarını göstermek için kullanılıyor, lakin kullanım hayli değerli. Ayrıyeten aygıtın imaj yakalaması için gereken jel vakitle kuruyabilir, bu da organların uzun mühlet izlenemeyeceği manasına geliyor.

Cihaz, şu anda mevcut ultrasonlarda olduğu üzere kablolar aracılığıyla büyük bir bilgisayara bağlı, fakat uzmanlar onu kablosuz hale getirmek için çalışmalarına devam ediyor. Mühendislerin odaklandığı bir öteki nokta da elde edilen manzaraların direkt akıllı telefonlara gönderilebileceği bir yapay zekâ.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.