‘Gölümüz kurtulsun’ diyen muhtar hakkında göl yerini işgalden süreç

Manisa’nın Salihli, Saruhanlı ve Gölmarmara ilçeleri hudutlarındaki ‘Ulusal Kıymete Sahip Sulak Alan’ olarak tescilli, ‘kuş cenneti’ diye de bilinen Marmara Gölü, kuraklık nedeniyle geçen yıl ağustos ayında kurudu. 7 mahallede 2 bin yurttaşın geçimini sağladığı gölde, kayıklar karaya oturdu, balıkçılık bitti. Göçmen kuşların terk ettiği gölün yerinde derin yarıklar oluştu, işgaller arttı. Birtakım çiftçilerin yöntemsiz biçimde tarıma açtığı gölün kuruyan alanlarındaki sazlıklar yakılarak traktörle sürüldü.

Göl alanında işgallerin tespiti için çalışma yapıldı. Vilayet Jandarma Komutanlığı takımları dron ile bölgeyi taradı. Manisa Valiliği, DSİ ve Tabiat Müdafaa ve Ulusal Parklar 4’üncü Bölge Müdürlüğü’nce kuruyan alanları işgal ettikleri belirlenen 21 şahsa cezai yaptırım uygularken, 23 hayvan damı da yıkıldı. 21 bireye toplam 2 milyon 420 bin 779 TL idari para cezası kesildi. Ceza kesilenler ortasında Salihli ilçesi Tekelioğlu Mahalle Muhtarı Selim Selvioğlu da yer aldı. Selvioğlu’nun göl arazini işgal ettiği tespit edildi.

Kuruyan gölün eski haline getirilmesi konusunda daha evvel birçok kere demeç vererek, su basılması davetinde bulunan Muhtar Selvioğlu hakkında, dün 15 dönüm göl alanını tarım emelli sürüp işgal etmekten, Devlet Su İşleri ve Tabiat Muhafaza ve Ulusal Park Şefliği’ne gönderilmek üzere tutanak tutuldu. Ayrıyeten muhtar hakkında başlatılan isimli ve idari süreçlerin sürdüğü bildirildi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.