Google Chrome’da önemli bir yeniliğe gidiyor

Google şimdi, Chrome’daki adresin yanındaki kilidi “ayarla” simgesinin bir çeşidiyle değiştirmeyi planlıyor. Basitçe söylemek gerekirse, çoğu insan bunun ne olduğunu anlamıyor bile. Google’ın araştırmasına göre, kullanıcıların yalnızca %11’i bunun HTTPS şifrelemesini kastettiğini anlıyor. Birçok kişi bunun sitenin güvenilir olduğu anlamına geldiğini düşünüyor ki bu, kimlik avı siteleri teknolojiyi kullandığında bile bir sorun.

Google, kilit simgesinin güvenilirlik anlamına gelmediğini söylüyor. Bunun yerine, güvenliğin varsayılan durum olduğunu belirtiyor. Aynı zamanda bu işaret site kontrollerini kullanma olasılığını da artırıyor. Ancak şirkete göre, birçok kişi kilide tıklayabileceklerinin farkına bile varmadı.

Google Chrome’da önemli bir yeniliğe gidiyor

Çoğu kullanıcı, değiştirme simgesini eylül ayının başlarında gelmesi planlanan Android ve masaüstünde Chrome 117’de görecek. İOS için Chrome’da simgeye dokunamadığınız için Google, simgeyi sadece Apple’ın mobil platformlarında gösterecek. Simgeyi görmek için sabırsızsanız Chrome Yenileme 2023 bayrağını etkinleştirmeniz halinde şimdi Chrome Canary’de görebilirsiniz.

Bu bazı açılardan gecikmiş bir değişiklik. Google, iki yıl önce Chrome 90’da varsayılan olarak HTTPS web bağlantılarına geçti ve bu, Mozilla’nın Firefox’ta benzer bir değişiklik yapmasından aylar sonra geldi. Şirket, Windows için Chrome’daki sayfa yüklemelerinin %95’inden fazlasının HTTPS kullandığını da ekliyor. Bazen dosya tasarruflarını temsil etmek için kullanılan disket simgesi gibi, kilit de başka bir çağdan kalma bir kalıntı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir