Gülistan Doku soruşturmasında yeni gelişme: Telefon sinyalinin alındığı viyadüğün manzaraları Kriminal Ofis’te

Tunceli’de Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Kısmı 2’nci sınıf öğrencisi Gülistan Doku, 5 Ocak 2020’de kaldığı yurttan ayrıldıktan sonra eski erkek arkadaşıyla görüştü. Doku, daha sonra minibüse bindi ve bir daha haber alınamadı. Diyarbakır’da yaşayan ailesi, Gülistan’ın kaybolduğu gün Tunceli’ye gelip, güvenlik güçlerine ihbarda bulundu. Ailenin ihbarıyla geniş çaplı arama çalışması başlatıldı.

140 KİŞİNİN SÖZÜ ALINDI

Araştırmalar sonunda Gülistan Doku’nun cep telefonunun en son Uzunçayır Baraj Gölü üzerindeki Sarı Saltuk viyadüğünde sinyal verdiği tespit edildi. Ayrıyeten viyadük üzerinden geçen aracın kamerasına da Gülistan Doku’nun olduğu tez edilen manzara yansıdı.

Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında, Gülistan Doku’nun son görüldüğü yerden bu anlarda geçen tüm araçlar, Vilayet Emniyet Müdürlüğü gruplarınca belirlendi. Yoldan geçen 80 aracın şoförleri dahil toplam 140 kişinin sözünün alındığı belirtildi.

İZİNE RASTLANILMADI, ÇALIŞMALAR SONLANDIRILDI

Gülistan Doku’nun son görüldüğü bölgede AFAD, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı; Ankara, Denizli, Diyarbakır, İstanbul, İzmir, Konya, Malatya, Manisa ve Kahramanmaraş büyükşehir belediyeleri ile sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve gönüllülerden oluşan 542 kişilik işçi, 88 araç, 38 bot, 10 ROV aygıtı, 6 dron, 4 sonar ve 3 arama köpeğiyle yapılan aramalara karşın Gülistan’a ilişkin ize rastlanılmadı ve çalışmalar sonlandırıldı.

YENİ BİLGİLER SORUŞTURMANIN İSTİKAMETİNİ DEĞİŞTİRECEK

Gülistan Doku’nun telefon sinyalinin en son alındığı Sarı Saltuk viyadüğünü gören, Munzur Üniversitesi’ne ilişkin 2 güvenlik kamerası belirlendi. Yola yakın olan güvenlik kamerasının bozuk olduğu belirtilerek, soruşturma belgesine da tutanak olarak girildi.

Viyadüğü uzaktan gören ancak çekimi net olmayan kameraya ilişkin sinyalin alındığı saatlere ilişkin 3,5 saatlik manzara, Ulusal Kriminal Ofis’e gönderildi. Buradan gelecek yeni bilgilere nazaran soruşturmanın tarafının değişebileceği belirtildi. 

3,5 SAATLİK KISMI, ULUSAL KRİMİNAL OFİS’E GÖNDERİLDİ

Doku ailesinin avukatı Ali Çimen de manzaraların güzelleştirilmesi halinde Gülistan’ın akıbetinin anlaşılacağını belirterek, “Sarı Saltuk viyadüğünü yakından gören üniversitenin bir güvenlik kamerası var ancak bu güvenlik kamerası Gülistan Doku’nun kaybolduğu gün çalışmıyor formunda bize bilgi verildi. O köprüyü gören iki kamera var; biri yakınında ve o bozuk, deniliyor. Uzak olanın da imaj kalitesi çok düşük. Daha evvel emniyet ve jandarmaya gitti bu imajlar, onlar manzaraları güzelleştiremedi. 2,5 yıldır kendisinden haber alınamayan Gülistan Doku’nun soruşturmasında bir gelişme oldu. Gülistan’ın en son görüldüğü köprünün manzaralarının 8 dakikalık bir kısmı, Ulusal Kriminal Ofis’e gönderilmişti. Artık bu imgelerin 3,5 saatlik kısmı, Ulusal Kriminal Ofis’e gönderildi. Bu imajlar iyileştirilirse şayet Gülistan’ın oradan ayrılıp ayrılmadığı ve akıbeti anlaşılacaktır” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.