Güneş sistemi dışında bir gezegeni görüntüledi

Bugüne kadarki en gelişmiş uzay teleskobu James Webb, bugün yeni bir birincisi daha gerçekleştirdi. James Webb Uzay Teleskobu birinci defa Güneş sistemimizin dışındaki bir gezegenin manzarasını yakaladı. Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) paylaştığı fotoğraftaki bu gezegenin Jüpiterden daha büyük bir kütleye sahip olduğu ortaya çıktı.

ÖTE GEZEGENİN YAŞI 15-20 MİLYON YIL OLARAK ORTAYA ÇIKTI

Shift Delete’de yer alan habere nazaran, 2021 yılının sonlarında uzaya gönderilen James Webb Uzay Teleskobu, Güneş sistemimizin ötesinde bir gezegenin imgesini çekti. Ortaya çıkan bilgilere nazaran gezegenin ismi ‘HIP 652426 b’ olarak yer alıyor. Ayrıyeten gezegenin yaşı 15-20 milyon yıl olduğu belirlendi. Genel olarak bakıldığı vakit bu gezegen, 4,5 milyar yaşındaki Dünya’ya nazaran daha genç.

Gözlemi yöneten Exeter Üniversitesi’nden gök bilimci Sasha Hinkley bu müşahedenin astronomi için tarihi bir an olduğunu söyledi. Ayrıyeten, “James Webb, bize büsbütün ulaşamayan orijinal bir gezegen sınıfına kapı açacak. Böylelikle onları geniş bir dalga uzunluğu aralığında gözlemleyerek kompozisyonlarını çok daha derinlemesine inceleyebiliriz.”

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.