‘Havrita’ya bu sefer ‘ekstra tehlike’den erişim mahzuru

Antalya’nın çeşitli noktalarında 2 hafta içerisinde çok sayıda kedi ve köpeğin ölmesinin akabinde hayvanseverler reaksiyon gösterdi.

Sokak köpeklerini amaç gösterdiği gerekçesiyle hayvanseverlerin reaksiyonunu çeken ‘Havrita: Başıboş Köpek Haritası’ isimli uygulamanın internet sitesine erişimi, Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nin aldığı kararla engellendi.

Antalya Barosu, kararın şahsî dataların korunması kanunu kapsamında alındığı gerekçesiyle Antalya 5’inci Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurdu. Baro, uygulamanın can kayıplarına yol açtığı gerekçesiyle alınmasını talep etti.

Başvuruyu inceleyen 5’inci Sulh Ceza Hakimliği, aldığı kararda, can kayıplarına yol açtığı gerekçesiyle ‘Havrita’ uygulamasına erişim mahzuru kararı verdi.

‘SOKAK HAYVANLARINA TEHLİKE ARZ ETTİĞİNE YÖNELİK KARAR ALINDI’

Antalya Barosu Hayvan Hakları Şurası Üyesi Nazlı Yağmur Tanman, daha evvelki kararın şahsî bilgilerin korunması kanunu kapsamında alındığını belirterek, “Başvurumuz üzerine Antalya 5’inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen kararda, ‘Havrita’ uygulamasının sokak hayvanları için ekstra bir tehlike arz ettiğine vurgu yapılarak, birinci sefer bu istikamette bir karar verildi. Bu bizim ve hayvan hakları savunucuları için çok sevinç verici bir karar. Zira bir hakim, bir savcı birinci kez bu hususta hakikaten uygulamanın hak ihlaline sebebiyet verdiğini, can kayıplarına yol açtığını kabul ederek bu kararı vermiş oldu” diye konuştu.

Sitenin açılması durumunda tehlikenin devam edeceğine vurgu yapan Nazlı Yağmur Tanman, “Şu an uygulama daha fazla kişi tarafından tanındı. Umuyoruz ki site tekrar erişime açılmayacak ve büsbütün kapatılması sağlanacak. Havrita uygulamasının sokak canlıları için bir tehlike arz ettiği, alınan kararda açıklanıyor” sözlerini kullandı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.