Her Gün Bir Bardak Suyla Tüketin! Sakın Kabuğunu Soymayın: Cildinizi Tazeler Kabızlığı Bitirir

Serinletici özelliği ile yaz aylarının vazgeçilmesi olan bu meyve A, E vitaminleri ve sıhhat için epeyce yararlı. Birebir vakitte içerisinde bulundurduğu antioksidan ile bağırsakları temizler. Günde kesinlikle 1 tane tüketin ve üstüne su içerek tesirine bakın. Birinci başlarda net olarak görülmez lakin bir hafta sonra tesirini görünce şok olacaksınız. İşte hem cildinize hem de sıhhatinize güzel gelecek o meyve…

DİYET YAPARKEN TÜKETMEYİN

Uzmanlar incirin kan şekerini süratli yükselten ve yeniden süratlice düşüren bir meyve olduğunu belirtiyor. Bundan ötürü çabuk açıktırmaya sebep olabilir. Ayrıyeten diyabet hastalığınız varsa, ani kan şekeri yükselmelerine sebep olacağı için diyabet denetimini zorlaştırabiliyor. Münasebetiyle bu semptomları önlemek için yanında ceviz, badem yahut süt üzere protein içerikli besinler tüketmenizde yarar var.

İNCİR TÜKETMENİN FAYDALARI

SİNİDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR

İçeriğinde bulunan lifler sayesinde incir, bağırsaktaki sağlıklı bakterilerin besin kaynağıdır. Bu tesiriyle bağırsak hareketliliğini artırarak; sindirim sıhhatini güzelleştirmeye, dışkıyı yumuşatmaya, kabızlığı azaltmaya, gaz ve şişkinlik üzere şikayetlerin giderilmesine katkı sağlıyor. Sağlıklı bir yetişkinin günde en az 25 gram diyet lifi tüketmesi gerekiyor. Günde iki porsiyon incir yenildiğinde bu ölçünün yaklaşık yüzde 20’si karşılanabiliyor.

TÜM BEDENİN EKSİKSİZ ÇALIŞMASINI SAĞLAR

Bir adet incirde tam 175 mg potasyum vardır. Potosyum bedenimizdeki tüm sistemlerin eksiksiz çalışmasını sağlayan bir mineraldir. Potasyum mineralinin beslenme yoluyla kâfi ölçülerde alınması, damar içi basıncını azaltarak böbreklerdeki süzme suratını artırabiliyor. Bu sayede yüksek tansiyon hastalığı olarak da bilinen hipertansiyonun dengelenmesine yardımcı olabiliyor.

CİLDİ YENİLER VE KORUR

Araştırmalarda incir özünün içesinde bulundurduğu meyve kombinasyonlarının cilt hücreleri üzerinde antioksidan tesir gösterdiği ve bu sayede kolajen yıkımını azaltarak cilt yenilenmesini desteklediği tespit edilmiş. Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Gizem Arıburnu, “Bu manada daha çok araştırmaya gereksinim duyulsa da, günde bir porsiyon incir daha parlak bir cilde sahip olmanıza katkı sağlar diyebiliriz” bilgisini veriyor.

İNCİR KABIZLIĞA GÜZEL GELİYOR MU?

Kabızlık sorunu yaşıyorsanız, bir adet incir yedikten sonra bir bardak su içmeyi alışkanlık edinin. İncirden alacağınız posa, yeteri kadar suyla birlikte tüketildiğinde bağırsak hareketlerini artırarak kabızlık sorununun çözülmesine katkı sağlıyor. Bu sayede bağırsak hareketleriniz hızlanıyor. Kan şekerinizin yükselmemesi için incirin yanında ceviz, badem, süt yahut yoğurt tüketin.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.