İzmit Körfezi’nde suyun rengi karardı

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde yağışların ardından rengi siyaha dönen su, Eynerce Deresi’nden İzmit Körfezi’ne gerçek aktı.

Kömürcüler Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) açıkta depolanan kömür tozlarının yağmur sularına karışarak dereye akmasıyla kirlilik oluşurken, deniz kenarının bir kısmı de karardı.

Bazı şahısların ise kömür tozlarının suyla buluştuğu yerin yanı başında denize girdiği görüldü.

“İzmit Körfezi’ni kömür tozları kirletiyor”

OSB’deki kömür tozlarının derelerden İzmit Körfezi’ne aktığını söyleyen Dilovası Ekoloji ve Sıhhat Derneği Lideri İsmail Sami, “Maalesef Kömürcüler OSB’den her yağışta olduğu üzere yeniden tıpkı manzarayla karşılaşıyoruz. Çatalçeşme’de toplanan kömür tozları dereler yardımıyla İzmit Körfezi’ni kirletiyor. Önemli bir kirlilik oluşuyor. Yüzeysel manada da yüzlerce metrekare alanı kirletmiş durumda.” diye konuştu.

“Tehlikeli olmasına karşın yüzüyorlar”

Bölgeden kaldırılacağı açıklanan OSB’nin bir an evvel taşınmasını istediklerini belirten Sami, “Bizler bir an evvel verilen kelamların tutularak Kömürcüler OSB’nin kapatılmasını istiyoruz. Burayı kapatıp karma OSB değil de büsbütün kaldırılmasını istiyoruz. Kömürcüler OSB’nin kaldırılıp o bölgeye nizamlı konut alanlarının oluşturulmasını istiyoruz. Burada yüzmek sakıncalı ve tehlikeli lakin beşerler da derenin aktığı bölgenin yakınında denize girip yüzüyorlar” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.