Johnson uçurumun kenarında: 24 saat içinde 3. bakan istifasını açıkladı

Geçtiğimiz haftalarda Avam Kamarası’nda yapılan güvensizlik oylamasından kurtulmayı başaran İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bir sefer daha iktidarı kaybetmenin eşiğine geldi.

Dün akşam saatlerinde Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sıhhat Bakanı Sajid Javid’in 10 dakika ortayla istifa etmesinin akabinde bugün de Çocuk ve Aile Bakanı Will Quince vazifesinden istifa etti.

Üç bakanın yanı sıra kimi bakanlıklardaki birkaç bakan yardımcısı ve danışmanın da vazifelerinden istifa ettiği biliniyor.

Boris Johnson işte dün akşamki istifaların akabinde Nadhim Zahawi’yi Maliye Bakanı olarak atamıştı. Zahawi, meslektaşlarına birlik olma daveti yaparken Başbakan Johnson’ın vazifesine odaklandığını söylemişti.

İSTİFALARIN PERDE GERİSİNDE NE VAR?

İngiltere Sıhhat Bakanı Javid ile Maliye Bakanı Sunak arka arda kabineden istifa ettiklerini açıklamıştı.

Javid, Twitter’dan yaptığı açıklamada, artık vicdanen misyonuna devam edemeyeceğini ve Johnson’a itimat duymadığı için istifa ettiğini belirtmişti.

Sağlık Bakanı’nın istifa kararından kısa bir mühlet sonra Maliye Bakanı Sunak da istifa ettiğini açıklamıştı.

İki bakanın istifa kararı, Johnson’ın, Muhafazakar Parti milletvekili ve partinin küme yöneticisi Chris Pincher’a yönelik taciz suçlamalarından haberdar olmasına karşın, Pincher’a verdiği vazifeden ötürü “son derece pişman” olduğunu açıklamasının akabinde gelmişti.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan daha evvel yapılan açıklamada, Johnson’ın Pincher’la ilgili taciz argümanlarından haberdar olmadığı belirtilmişti. Lakin, daha sonra Johnson’ın, 2019’da dışişleri bakanı olarak vazife yaptığı devirde Pincher’la ilgili şikayetler hakkında bilgilendirildiği ortaya çıkmıştı.

Bakanların istifalarından çabucak evvel Johnson, Pincher’a verdiği misyon nedeniyle özür dilemiş, büyük pişmanlık duyduğunu lisana getirmişti.

BORIS JOHNSON’IN VAZİFEDEN ALINABİLİR Mİ?

Boris Johnson bir güvensizlik oylamasından şimdi yeni kurtulduğu için gelecek 12 ay boyunca yeni bir güvensizlik oylaması yapılamıyor.

Ancak Muhafazakar Parti’deki kimi isimlerin bu kuralı değiştirmek için parti içerisinde lobi yaptıkları söz ediliyor.

Londra’da kabineden üst seviye birkaç ismin daha istifasının Johnson’ı istifaya zorlayacağı görüşü hakim fakat İngiltere medyasında çıkan haberlere nazaran Dışişleri Bakanı Truss ve Savunma Bakanı Wallace’ın da içinde bulunduğu kimi bakanlar misyonda kalmaya karar verdi.

Boris Johnson periyodunun bitmesi için bir öteki seçenek ise Johnson’ın partisinin ve kabinenin dayanağını kaybettiğini düşünerek istifa etmesi. Lakin Johnson’dan buna dair bir işaret gelmiş durumda değil.

MUHALEFET NE DİYOR?

Ana muhalefetteki Emekçi Partisi’nin önderi Keir Starmer, hükümetin çökmekte olduğunu belirtirken, istifa eden bakanları ise Johnson’ın cürüm ortakları olarak tanımladı.

Keir Starmer, “(Johnson) Kanunları çiğnediğinde, tekraren palavra söylediğinde, İngiliz halkının fedakarlıklarıyla alay ettiğinde onu desteklediler” sözünü kullandı.

İki bakanın aylar evvel istifa etmesi gerektiğini belirten Starmer, “İngiliz halkı aldanmayacak. Muhafazakar Parti bozuldu ve bir adamı değiştirmek bunu düzeltmez. Yalnızca gerçek bir hükümet değişikliği İngiltere’ye muhtaçlık duyduğu yeni başlangıcı sağlayabilir” değerlendirmesinde bulundu.

Gelecek birkaç hafta içinde bir seçim daveti yapılırsa, bunu destekleyip desteklemeyeceği sorulduğunda Starmer, “Evet. İngiltere için yeni bir başlangıca muhtaçlığımız var. Bir hükümet değişikliğine gereksinimimiz var” cevabını verdi.

GUARDIAN: BORIS JOHSON ŞİMDİLİK KÖR TOPAL GİDİYOR

İngiltere basını Başbakan Boris Johnson’a reaksiyon gösteren Maliye Bakanı Rishi Sunak ve Sıhhat Bakanı Sajid Javid’in, kabineden istifa ettiklerini açıklamasıyla başlayan siyasi krize geniş yer veriyor.

Guardian’ın tahlilinde “Boris Johnson şimdilik kör topal gidiyor lakin daha ne kadar sürecek?” diye soruyor.

Gazete Javid ve Sunak’ın istifalarının, bir istifa dalgası yaratmadığını, lakin iktidardaki Muhafazakâr Parti’de birçok kişinin Johnson için sonun yaklaştığına inandığını belirtiyor.

TIMES: SAVAŞI KAZANMA BAHTI AZ

“Johnson eşikte” manşetiyle çıkan Times’ın başyazısında ise Johnson’ın danışmanlarına “işlerin her zamanki üzere devam ettiğini” ve savaşmaya kararlı olduğunu söylediği belirtiliyor. Lakin gazete “Bu savaşı kazanma talihi büyük oranda azaldı” diye de ekliyor.

Times, Muhafazakâr Parti’de Johnson’ın artık toparlanamayacağı tarafında yaygın bir görüş olduğunu, fakat bunun da misyonuna devam edemeyeceği manasına gelmediğini de vurguluyor. Gazete, Johnson’ın istifaya ikna edilememesi ve parti içi kuralların değişmemesi halinde, ülkenin yönetmekten çok hayatta kalmaya odaklanılan bir periyoda gireceği ikazında bulunuyor ve şöyle devam ediyor:
“Görevde kalmaya kararlı olsa da Johson, milletvekillerinin talimatlarını yerine getirmediği bir durumun içine girebilir. İktisat teklerken ve önümüzde şiddetli kararlar varken, bu felç edici olabilir. Tarih, iki üst seviye bakanın başbakana şahsî akınlarla istifa etmesinin ölümcül olduğunu gösteriyor. Bunu en âlâ Johnson bilmeli. Temmuz 2018’de dışişleri bakanlığından istifası Theresa May’in başbakanlıktaki vaktinin dolmasında sonun başlangıcıydı fakat May’in nihayet istifa etmesi dokuz ay sürdü”

DAILY TELEFRAPH: EN AZ İKİ OMURGA KEMİĞİ GÖRDÜK

Daily Telegraph muharriri Philip Johnston ise, “Boris Johnson bile bu dramatik istifalardan sonra hayatta kalamaz” başlıklı yazısında “Aylardır kabinenin üst seviye üyelerinde omurga var mı diye beklerken, en az iki omurga kemiği gördük. Bugün tahminen öbürleri da omurgalarını gösterir” diyor.

“Bu erime başbakanın haysiyetiyle ilgili, gidecek hiçbir yeri kalmadı” diyen muharrir “Ne sıra dışı bir durum. Siyasi sahneyi gözlemlediğim yıllar içinde hiç bu türlü bir şey olmadı. Theresa May’ın başbakanlığı periyodunda de istifalar oldu. Johson da bu istifalar ortasındaydı lakin orada asıl problem Brexit konusundaki farklı görüşlerdi. Bu erime Başbakan’ın haysiyetiyle ilgili. Bu kadar üst seviye iki bakanı bir saatin içinde kaybetmek katiyetle içinde çıkılamayacak bir durum. Hudini’ye benzeyen Johnson için bile”.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.