Kahramanmaraş depremlerinde duvarları yıkılan binaya verilen ağır hasar raporu “az hasarlı” olarak değiştirildi

Adıyaman’ın Besni ilçesinde bulunan ve depremden “Ağır hasarlı” raporu verilen bir binanın hasar kaydı daha sonra “az hasarlı” olarak değiştirildi. Binadaki hasar gözle görülür haldeyken raporun değiştirilmesine tepki gösteren bina sakinleri konu yargıya taşıdı.

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremin en büyük hasara yol açtığı illerden birisi olan Adıyaman’ın Besni İlçesi 15 Temmuz Şehitler Mahallesi, Prof. Dr. Halit Ertuğrul Sokak’ta iskan belgesi olmadığı ileri sürülen ve depremde kolonları hasar gören Bertan Apartmanı’na Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yetkilileri tarafından ağır hasarlı raporu verildi. Söz konusu binanın e-devlet kayıtlarında taşıyıcı alt kolonlarının zarar gördüğü ve içindeki demirlerin eğildiği bilgisine yer verildi. Ancak, bu rapora 40 daire bulunan apartmanı sakinlerinden 11’i itiraz etti. Tekrar incelemeye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri bu kez binadaki incelemelerinin ardından ağır hasarlı raporunu az hasarlıya çevirdi.

Sözcü’de yer alan habere göre, binanın hasar kaydının neden değiştirildiği ile ilgili ise kayıtlara yer verilmedi. Binanın hasar kaydının ağırdan, az hasarlıya çevrilmesine itiraz eden bina sakini Levent Teke, konuyu yargıya taşıyarak Besni Sulh Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı.

Mahkemenin binayla ilgili inceleme yapmakla görevlendirdiği bilirkişi, dava konusu parselde bulunan yapı ile ilgili olarak karot deney sonuçları sisteme girilmediğinden dolayı raporu hazırlayamadığını kaydederek 11 Mayıs’ta mahkemeden 30 günlük ek süre tanımlanmasını talep etti.

Konuya yargıya taşıyan bina sakini Levent Teke, depremde evi hasar gören yurttaşlara ödenen hane başı gelir desteğinin ve taşınma yardımının da hala kendisine ödenmediğini belirtti.

Konuya ilişkin çeşitli meslek kuruluşlarının yetkililerine binalarının görüntülerini gösterdiklerini de kaydeden Teke, “Mimarlar bu binanın mevcut aliyle ağır hasarlı olduğunu ifade etti. Mimarlar, binamızda kabuk atması ve kolonda bulunan boyuna dontıda burkulma görüldüğünü, bu tip hasarların ise D tipi hasar olarak sınıflandırıldığını ve kesinlikle ağır hasarlı olduğunu belirttiler” dedi.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*