Marmaris’te 4 bin 392 hektar küle dönmüştü… Sanık ormanı yakacağını söylemiş

Muğla’nın Marmaris ilçesinde yangının başladığı Küfre Koyu’nda 2 akaryakıt bidonuyla yakalanıp, sorgusunda ormanı yaktığını itiraf etmesinin akabinde tutuklanan Sacit Ayhan için hazırlanan iddianamenin ayrıntıları ortaya çıktı.

Marmaris’in Bördübet mevkisindeki ormanda, 21 Haziran saat 20.02’de çıkan yangın, gece havadan müdahalenin yapılamaması ve rüzgarın da tesiriyle yayıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin 5 gün boyunca bölgede takip ettiği yangını söndürme çalışmalarına 3’ü Katar’dan 44 helikopter ve 1’i Azerbaycan’dan 13 uçak, 3 insansız hava aracı, 613 arazöz, 203 iş makinesi, 119 su tankeri ve 28 TOMA ile 5 bin 700 kişilik işçi katıldı.

Ekiplerin havadan ve karadan müdahalesi sonrası yangın 5’inci gün sonunda söndürülürken, 4 bin 392 hektar alan kül oldu.

SABOTAJ ŞÜPHESİ

İl Jandarma Komutanlığı ve Vilayet Emniyet Müdürlüğü grupları, orman yangınının akabinde sabotaj kuşkusu üzerine ortak çalışma başlattı.

Ekipler, yangın bölgesindeki işletmeler, 2 otel ile 2 kamp alanına ilişkin güvenlik kamerası ile bölgedeki fotokapanlar ve plaka tanıma sistemi (PTS) kayıtlarını inceleyip, 3 bin 832 kişi ve araca yönelik sorgulama yaptı.

İncelemeler sonucu yangının, Gizli Koy mevkisinde çıkmış olabileceği ihtimali üzerinde duran takımlar, bölgede çalışma başlattı.

Ekipler, yangının çıkış noktası olarak bedellendirilen bölgede yakılmış 3 araç lastiği ve terk edilmiş 1 motosiklet buldu.

Motosiklet sahibinin Sacit Ayhan olduğu ve hakkında ‘tehdit’, ‘basit yaralama’, ‘kişiyi hürriyetinden mahrum kılma’ ve ‘trafik güvenliğini tehlikeye sokmak’tan 5 kabahat kaydının bulunduğu tespit edildi.

Ayhan’a ilişkin telefon, yangının çıktığı 21 Haziran’da saat 23.30 prestijiyle kapandığı için sinyal bilgilerine ulaşılamadığı, toplumsal medya hesabında yapılan incelemede de yangın öncesi yangın çıkış noktasından pozisyon paylaşarak Facebook hesabında mal-mülk davasıyla ilgili ailesine hitaben tehdit cümleleri yazdığı belirlendi.

ÖZEL GRUP KURULDU

İl Jandarma Komutanlığı ve Vilayet Emniyet Müdürlüğü tarafından kurulan özel grup, yangının çıkış saati prestijiyle haber alınamayan Sacit Ayhan’ın yakalanması için inceleme başlattı.

Ayhan ismine kayıtlı motosikletin bölgede bulunması nedeniyle yangının başlangıç noktasından çok uzaklaşamamış olduğu kıymetlendirilerek kaçış istikametleri, barınma alanları ve tatlı su kaynaklarının koordinatları çıkarılıp arama alanı daraltıldı.

Ayhan, 23 Haziran’da saat 16.30 sıralarında Marmaris ilçesi Hisarönü Mahallesi Bördübet köyü Gizli Koy mevkisinde ormanda yatarken yakalandı.

Alkollü olduğu belirlenen Ayhan, gözaltına alındı. Şüphelinin yakalandığı alanda, içinde akaryakıt olduğu bedellendirilen 5’er litrelik 2 pet şişe ele geçirildi.

Ayhan, jandarmadaki süreçleri sonrası sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

İÇKİ ALMAK İSTEDİĞİ MARKETTEKİ İMGELERİ ORTAYA ÇIKTI

5’inci gününde söndürülen ve 4 bin 392 hektar alanın kül olduğu yangını çıkaran Sacit Ayhan’ın, olaydan 1 saat 50 dakika evvel veresiye içki almak için girdiği marketteki imajları ortaya çıktı.

Ret karşılığı alınca tartıştığı market işletmecisini tehdit eden ve dükkandan çıkıp motosiklete binen Ayhan’ın, yangın çıkardığı Bördübet’in Yedi Adalar bölgesine gittiği öğrenildi.

İDDANAME HAZIRLANDI

Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından tutuklu sanık Sacit Ayhan hakkında hazırlanan iddianamenin ayrıntıları ortaya çıktı.

10 yıldan az olmamak üzere 20 yıla kadar mahpus cezası uygulanması talep edilen Ayhan’ın iddianamede yer alan savunmasında, babasının kendisini dışladığı için intihar etmek istediğini, sigara izmaritlerini evvel olağan koşullarda barakasındaki küllüğe attığını fakat ormanı yakmak istediği için söndürmeden üç farklı yerde ormana attığını söyledi. Ayhan, akaryakıt kullanmadığını, çakmak ile sadece sigarasını yaktığını belirterek suçlamaları kabul etti.

Şüphelinin kardeşi Kemal Ayhan’ın savcılıktaki sözü iddianamede yer aldı. Ayhan, ağabeyi Sacit ile 3 yıldır husumetli olduklarını anlatarak, “21 Haziran tarihinde beni arayarak, ‘Yakacağım, siz güçlüsünüz, gidin ihbar edin’ dedi. Yangından haberdar olduktan sonra babama Sacit’i sordum. Değirmenyanı’na gittiğini ve geri dönmediğini söyledi” dedi.

Baba Kadir Ayhan da tabirinde oğlunun barakadan gittiğini, daha sonra kendisinden haber alamadığını, akşam aradığında telefonun meşgul olduğunu anlattı.

Muğla 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından iddianame kabul edilirken, birinci duruşmanın 9 Kasım’da görüleceği öğrenildi. (DHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.