Muğla için yüksek sıcaklık ve orman yangını uyarısı

Muğla Valiliği’nden yapılan açıklamada, meteorolojik değerlendirmeler çerçevesinde içinde bulunulan haftada hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği, rüzgarın 21 Temmuz’dan itibaren Kıyı Ege’de saatte 40 ila 60 kilometre ortasında kuvvette olacağı belirtildi.

Hava sıcaklıkları, nem ve rüzgar datalarına nazaran kentte orman yangını riski bulunduğu vurgulanan açıklamada, beklenen yüksek sıcaklık, düşük nem ile kuvvetli rüzgarın neden olabileceği aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması istendi.

Açıklamada, Valilikçe yasaklanan ormanlık alanlara girilmemesi, yol kenarlarına yangına neden olabilecek cam ve pet şişe, sigara izmariti üzere çöplerin bırakılmaması, anız, bahçe ve sera paklığı üzere hiçbir suretle orman yangınları açısından risk teşkil edecek ateş yakılmaması, orman ve başka yangınlar açısından çok dikkatli davranılması gerektiği kaydedildi.

Görülen aksiliklerin bekletilmeden 112 Acil Davet Merkezine iletilmesi konusunda daha hassas olunması talep edilen açıklamada, bilhassa hafta boyunca ormanlık alanların yakınlarında yangın riskini artıracak davranışlardan kaçınılması istendi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.