Nagehan Alçı: Erdoğan-karşıtlığı ile Türk milliyetçiliği arasında kalmış seçmen tipi belirleyici olacak

HaberTürk yazarı Nagehan Alçı, 14 Mayıs seçimleriyle ilgili olarak, “Erdoğan-karşıtlığı ile Türk milliyetçiliği arasında kalmış seçmen tipi belirleyici olacak” dedi. 

İYİ Parti seçmeninin bir kısmının Kemal Kılıçdaroğlu’na oy atma konusunda ciddi tereddüt yaşadığını savunan Alçı, “Dahası CHP seçmeni içinde de kaçak var. Muhtemelen ulusalcı CHP’liler bunlar” dedi. 

Alçı, şu ifadeleri kullandı:

“İdeolojik açıdan büyük ölçüde Cumhur İttifakı gibi, yani Erdoğan gibi düşünen, rejimin savunma endüstrisi merkezli milliyetçi propaganda ağından çok etkilenen ama sadece şahsi özellikleri yüzünden Erdoğan-karşıtı bir kesim var. Mesela bu kesim Cumhur İttifakı adayı Tayyip Erdoğan yerine Selçuk Bayraktar olsaydı koşa koşa Bayraktar’a oy atabilirlerdi. Ama Erdoğan olunca da elleri gitmiyor, zorlanıyorlar.

Ben bunlara “Erdoğan-karşıtı Erdoğancılar” diyorum. O yüzden Kılıçdaroğlu’na oy atmakta da zorlanıyorlar. Hatta Muharrem İnce ve Sinan Oğan tabanını da ‘Erdoğan-karşıtı Erdoğancılık’ kapsamında da görmek mümkün bence.

Bu köşede ve ekranlarda mevcut rejimin milliyetçi-muhafazakar-ulusalcı-İslamcı dört ayak üzerine kurulduğunu ve kimi ulusalcıların Erdoğan-karşıtı gözükmekle birlikte seçim sürecinde muhalefeti yıpratarak dolaylı yoldan -istemeseler bile- Erdoğan’a faydalı olacaklarını çok söyledim ve yazdım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir