Omicron ‘direniyor’: Uğur Şahin’den ‘alt varyant’ uyarısı

Dünya genelinde 6 milyondan fazla insanın vefatına sebep olan ve 538 milyondan fazla beşere bulaşan Covid-19 salgınına karşı tesirli bir aşı geliştiren BioNTech’in kurucu ortaklarından Uğur Şahin, İngiltere merkezli Financial Times gazetesine gazetesine konuştu. Son periyotta dünyanın çabucak tamamında korona virüs tedbirleri kaldırılmışken, Şahin’den dikkat çeken bir ihtar geldi. BioNTech’in CEO’su, Omicron’un aşıların koruyamadığı bir alt varyantının ortaya çıkabileceğini söyledi.

Şahin, “Zaman ilerliyor” derken, BioNTech ve Moderna üzere süratli mRNA teknolojisini kullanılan aşılarda bile seri üretime geçilmenin üç ayı bulabileceğini söyledi. Sıhhat otoritelerine de seslenen Şahin, “Ek klinik denemelere gerek kalmadan aşı adaptasyonunu en yeni datalara nazaran yapma imkanına sahip olmak yararlı olacaktır” dedi.

‘BİRKAÇ DEĞİŞİKLİK YETERLİ’

BioNTech CEO’su, klinik araştırmaların bugüne kadar korona virüs ve Omicron için yapılan çalışmalardan farklı olmayacağını zira yalnızca ‘spike proteinin birkaç amino asidini değiştireceklerini’ kelamlarına ekledi. Şahin, tedbir alma konusunda ‘zamanla yarışıldığını’ yineledi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.