Rus muhalif Navalny kayboldu tezi ortalığı karıştırdı

Rusya’da tutuklu bulunan Rus muhalif başkan Alexei Navalny’nin diğer bir hapishaneye transferinin gerçekleştirileceği açıklanmıştı. Rus basını, bu transferin muvaffakiyetle gerçekleştirildiğini duyururken, Navalny’nin avukatı ve sözcüsünden farklı açıklamalar geldi. Navalny’nin kayıp olduğu sav edildi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde 4’üncü aya girilirken, Rusya’da tutuklu bulunan Rus muhalif başkan Alexei Navalny ile ilgili inanılmaz argümanlar gündemde.

Rus muhalefet başkanı Aleksey Navalny, cezasını çekmekte olduğu hapishaneden daha yüksek güvenlikli bir hapishaneye taşındığı açıklanmıştı. Lakin avukatına ve yakın arkadaşlarına nazaran, Navalny’nin nakledileceği cezaeviyle ilgili bilgi paylaşılmadı.

Navalny’nin avukatı, “Alexej ortadan kayboldu, nerede olduğuna dair hiçbir bilgi yok” dedi.  Pokrov’daki esir kampında muhalefet başkanının nereye nakledildiği hakkında rastgele bir bilgi verilmediği belirtildi.

Navalny’nin sözcülerinden Kira Jarmysch, “Tehlikede,” dedi. Ağustos 2020’de Navalny’ye yapılan zehirli akına atıfta bulunarak, acımasız hapishane sisteminde öldürülebileceğini söyledi.

Rus haber ajansı TASS’ın bölgesel kamu nezaret komitesi lideri Sergey Yazhan’a atıfta bulunarak yaptığı açıklamaya nazaran, mahpustaki siyasetçi Aleksey Navalny, Vladimir Bölgesi’ndeki Melekhovo’da azamî güvenlikli bir hapishaneye nakledildi. Fakat Navalny’nin sözcüsü Kira Yarmysh, Twitter’da basında çıkan haberlere karşın Navalny’nin takımının Melekhovo’ya transferine dair onay almadığını söyledi.

Navalny’nin Avukatı Olga Mikhailova CNN’e verdiği demeçte, “Yeni ceza davasındaki kararı yürürlüğe girdiğinde azamî güvenlikli bir hapishaneye nakledildi, fakat hangisi olduğunu bilmiyoruz.Tam olarak nerede olduğu, bizim için bilinmiyor” dedi. Mikhailova, “Onu aramaya devam edeceğiz” diye kelamlarına ekledi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.