Rusya: ABD ve Avrupa’nın silahlarını vurduk

Rus güçleri, 24 Şubat’ta başlayan savaşta Ukrayna’da belirlenen amaçları vurmaya devam ediyor.

Savaşın bilançosuna ait açıklama, Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov’dan geldi.

Vurulan hedefler

Konaşenkov, Moskova’da yaptığı açıklamada, Ukrayna güçlerinin “kritik” kayıplar yaşadığını ileri sürdü.

Rus sözcü, “Rusya Havacılık ve Uzay Savunma Kuvvetleri’nin Harkiv’deki Azov taburu ile 92. Motorlu Piyade Tugayı’nın merkezine düzenlediği taarruz sonucu 100’den fazla Ukraynalı asker, yabancı paralı savaşçı ve 15’e kadar zırhlı araç yok edildi.” ifadesini kullandı.

Konaşenkov, Rus ordusunun Ukrayna’daki askeri ögelere hücumlara devam ettiğini belirterek, şunları aktardı:

ABD ve Avrupa ülkelerinden gelen silah ve mühimmatlar amaç alındı

“Poltava bölgesindeki Kremençuk kentinde, ABD ve Avrupa ülkelerinden gelen silah ve mühimmatların bulunduğu hangarlar, dün Rusya Havacılık ve Uzay Savunma Kuvvetlerince havadan yüksek hassasiyetli silahla vuruldu.

Akın sonucunda Donbas’taki Ukrayna birliklerine gönderilmesi için depolanan Batı üretimli silah ve mühimmatlar vuruldu. Mühimmatların patlaması, yakınlarda bulunan ve çalışır vaziyette olmayan alışveriş merkezinde yangının çıkmasına sebep oldu.”

Balistik füzeler ele geçirildi

Son 24 saatte Donetsk bölgesinde Ukrayna ordusuna ilişkin 2 idare merkezi, Luhansk bölgesinde ise Ukraynalı asker ve askeri teçhizatın imha edildiğini aktaran Konaşenkov, Rus hava muharebe taktik birliklerince 24 idare merkezi ile asker ve askeri teçhizatın yok edildiğini söyledi.

Ukrayna’ya ilişkin 3 “Su-25” tipi savaş uçağı, “Mi-8” tipi helikopter ile 9 insansız hava aracının düşürüldüğünü kaydeden Konaşenkov, 7 “Toçka-U” balistik füzenin ele geçirildiğini lisana getirdi.

AA’nın haberine nazaran, Konaşenkov, “Ukrayna’da bugüne kadar 218 uçak, 133 helikopter, 1382 insansız hava aracı, 350 hava savunma füze sistemi, 3 bin 837 tank ve zırhlı araç, 690 çok namlulu roketatar, 3 bin 37 obüs ve havan topu, 3 bin 889 özel askeri araç imha edildi.” dedi.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.