Salman Rüşdi’nin sıhhat durumu uyguna gidiyor

ABD’nin New York eyaletindeki bir konferansta bıçaklanarak hastaneye kaldırılan “Şeytan Ayetleri” kitabının muharriri Salman Rüşdi’nin sıhhat durumunun uyguna gittiği bildirildi. Rüşdi’nin menejeri Andrew Wylie, Hint asıllı müellifin New York’un batısındaki Chautauqua Enstitüsü’ndeki konferansta bıçaklanmasının akabinde bugün “durumunun daha yeterli olduğu, teneffüs aygıtına gerek duymadan konuşabilecek, hatta latife yapabilecek” duruma geldiği bilgisini paylaştı. Wylie, bununla birlikte, 75 yaşındaki Rüşdi’nin güzelleşmesinin uzun müddet alacağını belirtti.

Bu ortada, akının yaşandığı konferansta Rüşdi’yi muhafazaya çalışırken yüzünden yaralanan moderatör Henry Reese’nin de (73) taburcu olduğu duyuruldu.

1980’lerde yazdığı “Şeytan Ayetleri” kitabıyla İslam dünyasının yansısını çeken Rüşdi hakkında, o periyodun İran başkanı Ayetullah Humeyni tarafından mevt fetvası verilmişti.

Saldırgan olay öncesinde boks dersi almış

Rüşdi’ye bıçaklı taarruz düzenlemekle ilgili iki başka kabahatten yargılanan 24 yaşındaki Haydi Matar’ın ,11 Nisan’da ikamet ettiği New Jersey’in Fairview semtindeki boks kulubüne yazıldığı, olaydan birkaç gün evvel ise ayrıldığı tespit edildi.

State of Fitness Boxing Club isimli işletmenin yöneticisi Rosaria Calabrese, Matar’ın birkaç gün evvel e-posta ile “bir müddet müsait olamayacağı” için üyeliğini iptal etmek istediği bilgisini aktardı.

Spor salonu yetkilileri, Matar’la ilgili “şiddet içeren hiçbir şey” görmediklerini belirterek, onu “kibar, sessiz, lakin her vakit son derece üzgün görünen utangaç bir karakter” olarak nitelendirdi.

New Jersey polisi, California doğumlu Haydi Matar’ın anne babasının Lübnan asıllı oldukları bilgisini paylaşırken, New York Bölge Savcısı Jason Schmidt, saldırganın uydurma kimlikle konferans salonuna girdiğini ve Rüşdi’ye ulaşabileceği bir pozisyon seçtiğini söyleyerek, taarruzun evvelden planlanmış olduğuna işaret etmişti.

Olayın geçmişi

Uzun müddettir New York kentinde yaşayan Rüşdi, 12 Ağustos’ta Buffalo kentine yakın Chautauqua Enstitüsü’nde konferans vermek için kürsüye çıktığı esnada Matar’ın bıçaklı saldırısına uğramıştı.

Biri boynundan olmak üzere 10’dan fazla bıçak darbesine maruz kalan Rüşdi, araçla yaklaşık 40 dakika arada bulunan UPMC Hamot Surgery Center Hastanesi’ne helikopterle kaldırılarak ameliyata alınmıştı.

Aynı günün akşamı, polis ve Federal Soruşturma Ofisi (FBI) takımlarının New Jersey’deki meskeninde arama gerçekleştirdiği Matar, dün birinci çıktığı mahkemede hatasız olduğunu tez etmişti.

New York Times’a yazılı açıklamada bulunan Rüşdi’nin menajeri Andrew Wylie, Hint kökenli İngiliz muharririn hayati tehlikeyi atlattığını fakat karaciğerinin bir kolunun bıçak darbelerinden önemli hasar gördüğünü ve bir gözünü kaybedebileceğini tabir etmişti.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.