Salt’ın yeni standı “Sahnede 90’lar” 15 Eylül’de başlayacak

Türkiye’de toplumsal, siyasi ve ekonomik manada süratli değişimlerin yaşandığı 1990’lı yıllar, birebir vakitte bilhassa İstanbul’un kültür, sanat, performans ve cümbüş sahnesinde özgürlük sonlarının daima genişletildiği bir periyoda işaret ediyor. Sanat ortamında “disiplinlerarası” kavramı da bu devirde gündeme geldi. Tabiatı gereği farklı disiplinlerden beslenen ve deneysel bir sanat pratiğine işaret eden performans, pek çok sanatkara yenilikçi bir alan açıyor. Sahnede 90’lar, bu periyodun performans üretimlerine ağırlaşarak kültür, sanat ve cümbüş tarihine çok istikametli bir bakış sunmayı amaçlıyor.

Performans temelli üretimleri öne çıkaran etkinlikler ile ferdi üretimlerden kapsamlı bir seçki sunan stant, türlü kaynaklardan toplanmış arşivlere dayanıyor. Böylelikle, performanslardan geriye kalan fotoğraflar, nesneler, görüntü kayıtları, eskiz ve maketler ile seçili etkinliklere dair yazışmalar, afiş ve broşürler tek bir çatı altında toplanıyor. 1988-1999 periyodundan 2000’lerin başına uzanan stant, canlı performanslardan görüntü klipler ve televizyon programlarına çarpıcı üretimleri de içeriyor. Sahnede 90’lar bu periyotta parklarda, cümbüş yerlerinde, tarihî yerlerde ve terk edilmiş yapılarda giderek görünürlüğü artan performans temelli üretimlerin kesişme noktalarının izini sürüyor ve beklenmedik ilişkiler kurarak “sahne”nin ne kadar geniş bir yelpazede ele alınabileceğini gösteriyor.

Salt’tan Amira Akbıyıkoğlu tarafından, Emirhan Altuner (Tasarım ve Prodüksiyon) ve Gül İçel (Proje Asistanı) ile araştırmacı Mine Söyler iş birliğinde programlanan stant ve paralelinde düzenlenecek etkinliklere ait detaylı bilgi saltonline.org ve Salt’ın toplumsal medya kanallarından duyurulacak.

Sahnede 90’lar, Salt’ın üyesi olduğu Avrupa müzeler konfederasyonu L’Internationale‘nin Our Many Europes [Avrupalarımız] programı kapsamında gerçekleştirilmektedir.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.