Stalin Fotoşop Yapıyormuş! ‘Sallamasyon’ Bilgi Olduğunu Düşüneceğiniz Birbirinden Acayip Tarihi Olaylar

Tarih, kolektif hafızanın temel bir parçasını sunar. Anlatıları, kim olduğumuza ve ne yaptığımıza dair tarihsel bir anlam boyutu sağlar. Tarih okumak aynı zamanda bugünü anlamak için de bir yöntemdir denir hep.

Ancak geçmişte yaşanmış ve gerçekliğini gerçekten merak etmenize neden olabilecek, ‘masal’ gibi gelebilecek olaylar da var elbette. Doğruluğuna belki de ikna olmayacağınız 23 tarihi olayı sizler için derledik. Öyleyse sizi içeriğimize alalım. ? ?

Kaynak: https://list25.com/25-odd-and-bizarre…

23. ABD bayrağı 17 yaşındaki bir öğrenci tarafından tasarlandı.

Robert G. Heft’i hiç duydunuz mu? Kendisi 1958’de Alaska ve Hawaii’nin Amerika Birleşik Devletleri’ne katılmasını beklediği bir okul projesinin parçası olarak dünyanın en ünlü bayrak tasarımını yarattı.

İronik bir şekilde, ödev için sadece B notunu aldı ve kaç eyalet olduğunu bilmediği konusunda azar yedi. 

Robert, tasarımını Beyaz Saray’a gönderdi ve Başkan Dwight D. Eisenhower’a verilen yaklaşık 2 bin tasarım arasından seçildi.

22. Çin, üç yılda ABD’nin 20. yüzyılın tamamında kullandığından daha fazla çimento kullandı.

Bill Gates’in bir keresinde tweet atmasına rağmen, kimse onu gerçekten ciddiye almadı. Ancak ‘ABD Jeoloji Araştırması’ndan yapılan tahminlere göre Gates haklı.

ABD 1901-2000 yılları arasında 4.5 gigaton/ milyon ton çimento kullanmışken, Çin yalnızca 2011-2013 yılları arasında kullandığı 6.6 gigaton çimentoyla ABD’yi bu konuda geçmiş görünüyor.

21. Abraham Lincoln çok iyi bir güreşçiydi.

Amerikan tarihinin en büyük başkanlarından biri olarak bilinmeseydi Lincoln belki de bir WWE yıldızı olabilirdi.

Başkan olmadan önce Abraham Lincoln, yaklaşık 300 maçta yer alan şampiyon bir güreşçiydi. Çok sert bir dövüşçü olmasıyla ünlüydü.

20. Papa, siyah kedilere savaş açmıştı.

Bunu doğrulayan resmi bir tarihsel kaynak olmasa da Papa IV. Gregory’nin gerçek bir köpek insanı olduğunu düşündüren tarihi bir olayı vardı.

Kötü şöhretli papa bir zamanlar kara kedilerin şeytanla ilişkili olduklarını iddia etti ve tüm Avrupa’da yok edilmelerini emretti.

İronik bir şekilde, 13. yüzyılda kedi popülasyonundaki dramatik azalma, veba taşıyan sıçanların artmasına neden olan ve ‘Kara Vebaya’ yol açan faktörler arasındaydı.

19. Kleopatra Mısırlı değildi.

Muhtemelen şimdiye kadar yaşayan en ünlü Mısırlı kişi olan Klepoatra’nın kökeni Mısır değildi.

Kleopatra Yunan kökenliydi. Ptolemaios Mısır Krallığı’nın son aktif hükümdarıydı.

Ptolemaios hanedanının bir üyesi olarak, Büyük İskender’in bir Yunan generali ve arkadaşı olan kurucusu I. Ptolemy Soter’in soyundan geliyordu.

18. Caligula atını rahip yaptı.

Daha çok Caligula olarak bilinen Roma imparatoru Gaius’un acımasız biri olduğu bir sır değil. Eski tarihçi Suetonius’a göre Caligula, atları insanlardan çok severdi.

‘Incitatus’ açık ara en sevdiği attı. Incitatus’u o kadar çok severdi ki ona mermer bir ahır, fildişi bir yemlik, mücevherli bir yalak ve hatta bir ev verdi.

Başka bir tarihçi olan Cassius Dio, hizmetçilerin bu ata altın pullarla karıştırılmış yulaf verdiğini söylüyor.

17. Titanik ve Britanya felaketlerinin tek kurtulanı bir hemşireydi.

Violet Jessop, White Star Line’ın Olimpiyat sınıfı yolcu gemilerinde hostes ve hemşireydi.

Jessop, Titanik ve Britanya felaketlerinden kurtulmanın yanı sıra, 1911’de bir İngiliz savaş gemisiyle çarpıştığında da gemilerin üçüncü kardeş gemisi Olympic’teydi ve hayatta kaldı. Bu nedenle ‘Batmayan Kadın’ olarak anılmakta.

16. Bir zamanlar hindiler tanrı gibi görülürdü.

M.Ö. 300’de, süslü büyük kuşlar olan hindilere Maya halkı tarafında tapıldı ve onurlandırıldı. Maya ikonografisinde ve arkeolojisinde de görülen hindiler güç ve prestij sembolleriydi.

15. Nikola Tesla incilerden korkuyor ve rahatsız oluyordu.

Nikola Tesla şüphesiz bu gezegende var olmuş en büyük mucitlerden biriydi ancak gerçekten garip fobileri vardı.

İncileri görmeye dayanamıyor, onları giyen kadınlarla konuşmayı reddediyordu. Sekreteri inci takılar taktığında onu eve gönderdiği söyleniyordu. 

Bir diğer takıntısı ise her akşam yemeğinde beyaz eldivenlerini giymekti.

14. Bir tavşan sürüsü, Napolyon’u neredeyse öldürüyordu.

Napolyon Bonapart, şimdiye kadar yaşamış en büyük general ve fatihlerden biri olarak kabul edilir. Savaş alanındaki gücü ve yüzleştiği krallık ve imparatorluklardan da büyüklüğü anlaşılabilir.

Ancak tarihi bir olaya göre tavşanlar ondan korkmuyorlardı. İmparator, kendisi ve adamları için bir tavşan avı düzenlenmesini istemişti; 3 bin tavşan avlanmak için toplatıldı. Tavşanlar öldüresiye saldırdılar. Ancak neyse ki Napolyon da dahil birçok kişi hayatta kaldı.

13. İngilizler, yakın geçmişe kadar eşlerini satıyorlardı.

17. ve 19. yüzyıllar arasında İngiltere’de kelimenin tam anlamıyla eş satılıyordu. Boşanmak pahalı olduğu için alt sınıf İngilizler boşanmak yerine halka açık yerlerde eşlerini sattılar.

12. Eroin öksürükleri tedavi etmek için reçetesiz olarak satılırdı.

Günümüz ilaçları da masum olmasa dahi öksürük için eroin kullanan atalarımızınki kadar tehlikeli değilmiş belli ki. Üstelik yalızca yetişkinler değil çocuklarda da kullanılmış!

11. Mısırlı hizmetçiler baldan nefret ediyordu.

Eski Mısır’da hizmetçiler bal yemezlerdi. Bu kadar güzel bir yiyecekten neden hoşlanmadıklarını düşünüyor olabilirsiniz ancak bir sebepleri var: balı sinekleri çekmek ve onları firavundan uzak tutmak için kullanıyorlardı. Haliyle onlara yenilebilir ve çekici gelmiyordur.

10. Romalılar insan idrarını gargara olarak kullandılar.

Kulağa sahte ve iğrenç geldiğinin farkındayız ancak Romalılar gerçekten de Portekiz idrarı şişeleri satın alırlardı ve bunu ağızlarını çalkalamak için kullanırlardı. İdrardaki amonyağın ağızları dezenfekte ettiği ve dişleri beyazlattığı düşünülüyordu.

Daha da şok edici olan ise idrarın 18. yüzyıla kadar Avrupa’nın birçok yerinde popüler bir gargara maddesi olarak kullanılması. (Biz Listerine’den devam ya.)

9. Kaplumbağa Harriet, Darwin’in evcil hayvanıydı.

Ünlü bilim insanı ve teorisyen Darwin, 1882’de vefat etti, ancak bundan yaklaşık 50 yıl önce Galapagos Adaları’ndan Harriet’la tanıştı ve Harriet, onun evcil hayvanı oldu.

Ardından kaplumbağayı Avustralya’ya bıraktı ve Harriet orada 175 yaşına kadar (2006’ya kadar)  yaşadı. Bu tanışma hikayesi onu, 21. yüzyılda Evrim Teorisinin yaratıcısıyla tanışan tek canlı varlık yaptı.

8. Papa II. Pius ‘pornoya’ düşkündü (bir nevi).

Başlık biraz yanıltıcı ve bunu memnuniyetle kabul edeceğiz. Ancak gerçek şu ki, papa olmadan önce Pius II, erotizme meraklıydı ve ‘İki Aşığın Hikayesi’ adlı popüler bir erotik kitap yazmıştı.

7. Aeschylus/ Eshilos, bir kaplumbağa ve kartal tarafından öldürüldü.

Üç büyük antik Yunan trajedisinden ilki olduğu için (diğerleri Sofokles ve Euripides’tir) trajedinin babası olarak kabul edilen Aeschylus ne yazık ki komik denebilecek bir ölüm vakasına kurban gitmiş.

Aeschylus, aç bir kartalın, kaplumbağanın kabuğunu kırmak ve etini yiyebilmek için kafasına bir kaplumbağa düşürmesi sonucu hayatını kaybetti. (Saçsız kafasını taş sanmış olmalı.:))

6. Stalin fotoğraflarına fotoşop yapıyordu.

Linçlemeye hiç gerek yok, Joseph Stalin zamanının çok ilerisindeydi. Çünkü Sovyet diktatörü, yazılım icat edilmeden önce bile fotoşop kullanıyordu.

Peki bunu tam olarak nasıl başardı? Ölen veya (genellikle şiddetle) görevden alınan kişileri ofisten çıkarmak için fotoğraflarına sık sık rötuş yapardı ve böylelikle fotoşopu kavramış oldu.

5. Adolf Hitler Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

1939’da İsveç parlamentosu üyesi Erik Gottfried Christian Brandt, Adolf Hitler’i Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterme gibi pek de parlak olmayan, ironik bir adım attı.

Birkaç gün sonra adaylık iptal edildi ve büyük bir tartışmaya neden oldu. Sonunda o yıl barış için kimseye ödül verilmemesindee karar kılındı.

4. Adolf Hitler, kendisinden önceki (veya sonraki) herkesten daha fazla beyaz insanı yok etti.

Hitler’den bahsetmişken, onun hakkında genellikle gözden kaçan ilginç bir tarihi olay daha var: Kendisi film ve medya tarafından ırkçılığın ve beyaz üstünlüğünün mutlak sembolü olarak tasvir edilmesine rağmen, Hitler’in kurbanlarının neredeyse yüzde 95’inden fazlasının beyaz insanlar olduğu tahmin ediliyor.

Bu nedenle, bazı çağdaş tarihçiler, Hitler’den aslında daha çok beyaz insanları öldürdüğü için bu kadar nefret edildiğini öne sürüyorlar.

3. Sigara içme hakkı için yürüyen ilk kişiler kadınlardı.

Birçoğunuz muhtemelen kadınların oy kullanma hakkı mücadelesine aşinasınızdır. Ancak kadınların mücadelesine dair çok bilinmeyen tarihi bir diğer olay ise sigara içme haklarını savunmalarıydı.

1929’da bir grup kadın sokaklara döküldü, sigara içti ve sigaraların ‘özgürlük meşaleleri’ olduğuna işaret etti.

2. Antik Yunan’da birine elma atmak o kişiyle flört etmek için yapılırdı.

Bu sefer mendil değil evet…Antik Yunan’da elma, Afrodit için kutsal kabul edilmişti. Yani birine elma atmak sembolik olarak aşkını ilan etmekti.

Benzer şekilde, onu yakalamak, kişinin o sevgiyi kabul ettiğini sembolik olarak göstermekti.

1. Bir uçuş görevlisi 33 bin 330 fitten paraşütsüz düştü ve hayatta kaldı.

Kulağa aksiyon filmi sahnesi anlatıyoruz gibi gelebilir ancak 48 sene önce Vesna Vulović, 33 bin fitten paraşütsüz düşmesine rağmen hayatta kaldı.

Eski Yugoslav havayolu şirketi JAT için uçuş görevlisi olarak çalışıyordu. Yirmi iki yaşındayken (26 Ocak 1972) Kopenhag’a giden JAT 367 sefer sayılı uçaktaydı.

İronik olarak, o gün uçacak kişi kendisi değildi.

İsim karışıklıkları nedeniyle yanlışlıkla aynı isme sahip başka bir uçuş görevlisiyle karıştırıldı.

Bir evrak çantası bombası patladı ve uçağın düşmesine neden oldu. Vulović, böyle bir yükseklikten düşerek hayatta kalan tek kişiydi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir