Tarım uzmanı Ali Ekber Yıldırım, süratle artan fiyatları ve atılan yanlışlı adımları kıymetlendirdi

Türkiye’deki ekonomik problem süratle besin krizine dönüşüyor. İzlenen yanlış tarım ve özelleştirme siyasetleri nedeniyle bir yandan şeker fiyatları yükselirken öbür taraftan da üretici çıkmaza giriyor. Tarımda atılan yanılgılı adımların faturası da yurttaşa kesiliyor. Geçen yıldan beri yüzde 145 zamlanan şekerdeki krize tahlil arayan hükümet ise devayı ithalatta buldu. 400 bin ton şeker ithalatı için tarife kontenjanı açılmasına yönelik karar Resmi Gazete’de 27 Mayıs’ta yayımlandı. Cumhuriyetin krize dönüşen şeker sorunu konusundaki sorularını tarım uzmanı Ali Ekber Yıldırım yanıtladı.

– Bugün yaşadığımız şeker krizinin temelinde ne yatıyor?

Yaşanan krizin nedenlerinin başında yanlış yönetilen şeker siyasetleri var. Berat Albayrak periyodunda besin enflasyonunu önlemek için en azından kamunun fiyat belirlediği eserlerde “zam yapmayalım” denildi. İki yılı aşkın bir müddet şekere artırım yapılmadı. Olağanda Türkiye’de hem şeker hem de şeker pancarı fiyatını devlet açıklıyor olmasına karşın “zarar ediyoruz” diyerek özel bölüm ve kooperatif fabrikaları birinci kere kendi fiyatlarını kendileri belirlediler. Bu sefer piyasada ikili bir şeker fiyat yapısı oluştu.

Bir tarafta Türk Şeker’in ucuz şekeri, öteki tarafta sanayicideki yüksek fiyatlı şeker… Bu durum herkesi Türk Şeker’e yönlendirdi ve raflar boşaldı. Türk Şeker, “Ben imalatçılara, sanayicilere şeker vermeyeceğim” dedi. Kâfi ki tüketici marketlerde rafları boş görmesin diye raf garantili sistem (RGS) ile yüklü olarak da üç harfli marketlere şeker vermeye başladı. Bu durum da sanayicileri düşünceye soktu. Bu da bir yerden patlayacaktı, sonunda da patladı.

Ali Ekber Yıldırım

İTHALAT YAPILIYORDU

– İthalat kararına ait görüşleriniz neler?

Pancar sökümünün yapıldığı ve işlendiği eylül, ekim aylarına kadar süreci yönetim edebilmek için ithalat kararı alındı. Zira Türkiye’nin bu yıl 350-400 bin ton şeker açığı var. Bunu da hükümet ithalatla kapatmaya çalışıyor. Bakan yardımcısı her ne kadar “İthalat yok” dese de, mamul eserlerinde şeker kullanan firmalar yurtdışından “dahilde sürece rejimi” kapsamında şekeri ithal ediyor, burada işliyor ve ihraç ediyordu. Hatta Şeker Dairesi Başkanlığı’nın sayılarına bakıldığında 200 bin ton civarında ithalat yapıldığını görebiliriz.

MALİYETLER ARTTI

– Şeker zahmeti devam edecek mi, üreticiyi neler bekliyor?

Eğer üretici kâfi ölçüde şeker pancarı ekmezse problem da ithalat da devam eder. Olağanda şeker pancarı alım fiyatı ağustos ayında açıklanır fakat üretici pancar ekimine yönelsin, işi bırakmasın diye birinci defa bu yıl cumhurbaşkanı, pancar alım fiyatını ocak ayında açıkladı. 800 lira olarak belirlenen sayılar sonrasında 1100 liraya kadar çıkarıldı. Hatta kimi fabrikalar bunu 1500 liraya kadar yükseltti. Gaye üreticiyi üretimden kaçırmamak ancak mazot, gübre, su, elektrik üzere girdilerin maliyeti fazlaca artınca üretici pancar üretimini daha ne kadar sürdürebilir, bilemiyorum.

“PARAYLA BİLE ALAMAZSINIZ”

– Bu durumdan çıkmak, hem tarımı hem de hayvancılığı kalkındırmak için nelere muhtaçlık var?

Birçok eserde olduğu üzere şekerde de ithalatın tahlil olmadığı çok açık. Bunun yerine kesinlikle üretimin desteklenmesi ve Türkiye’nin bu güçlü ziraî potansiyelinin kıymetlendirilmesi gerekiyor. Bunu yapmazsanız, o denli bir periyot oluyor ki paranız olsa bile şeker alamazsınız.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.