Telefonun şarjı uzun sürmüyorsa farkına bile varmadığınız bu 4 kusur yüzünden! İşte pilin ömrünü sömüren o yanılgılar

CİHAN GÖKMEN

Bununla birlikte kimi durumlarda, telefonu mahveden ve iptal etmemiz gereken kimi öldürücü uygulamalardır. Öbür yandan, aygıtı yavaşlatan ve olması gerekenden daha fazla çalışmasını sağlayan şey her vakit dolu olan bellektir. Fakat birçok vakit bilmeden yaptığımız birtakım yanlışlar pilin ömrünü kısaltır. Ve telefonunuzun pili uzun sürmezse, sorunu çözmek için tam buradan başlamalıyız.

ŞARJ KABLOSU SEÇİMİNE DİKKAT EDİYORUZ

Birçoğumuz ucuz şarj kabloları ve şarj aygıtları satın alarak paradan tasarruf ettiğimize inanıyoruz. Yahut uyumlu değil. Muhtemelen yapabileceğimiz en önemli yanılgılardan biri, zira tasarruf ettiğimiz paraları pili yok ederek ziyadesiyle geri ödeyebiliriz. Aslında, yepyeni olmayan yahut kusurlu sarj aletleri pilin çok ısınmasına ve sonsuza kadar mahvetme riskini taşır.

TELEFONUNUZUN BÜSBÜTÜN BOŞALMASINA ASLA MÜSAADE VERMEYİN

Modern akıllı telefonların pilleri, birinci cep telefonlarının pilleri üzere değildir. Geçmişte en güzel tahlil, telefonu büsbütün şarj etmek ve %100’e kadar şarj etmekti. Lakin yeni geliştirilen pillerde en güzeli %15 ile %75 ortasında şarj etmek ve azamiye ulaşmamaktır. Bunu yaparak muhtemelen pili koruyabileceğiz ve daha uzun mühlet dayanmasını sağlayacağız.

TELEFONUN PİLİ UZUN SÜRMÜYORSA BU KUSURLARA DİKKAT ETMELİYİZ

Diğer bir yaygın kusur ise telefonu tam şarjlıyken şarj aygıtına bağlı tutmaktır. %100 olmasa bile çıkarmak çok daha düzgün. Aksi takdirde, her gün pilin menzilini azaltma ve hem telefonun hem de şarj aygıtının çok ısınması riskine gireriz.

Isı, en çağdaş ve performanslı pillerin bile yeminli düşmanıdır. Bu durumda, araç şarj aygıtlarına ve taşınabilir olanlara bilhassa dikkat etmemiz gerekecek. Telefonu örneğin otomobilde yahut kıyıda güneşte şarjlı tutmak yalnızca pilin ömrünü azaltmakla kalmaz, tıpkı vakitte en berbat ihtimalle patlamasına neden olacak halde “pişirme” riskini de beraberinde getirir.

Telefonu ısı kaynaklarına maruz bırakmaktan her vakit kaçınırız. Fonksiyonelliği, hem kendi sıhhatimiz hem de cüzdanımızın sıhhati kadar tehlikede.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.