TESK’ten ‘esnafın kira stopajı kaldırılsın’ talebi

TESK Lideri Bendevi Palandöken, artan kira bedelleri sonrası iki yeni talepte bulundu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Lideri Bendevi Palandöken, pandemi devrinde süreksiz olarak düşürülen iş yeri kira stopajının büsbütün kaldırılmasını talep etti.

Palandöken, “Günümüz ekonomik şartlarında kira stopajı büsbütün kaldırılarak esnafımız sırtındaki kamburdan kurtarılmalı. Öte yandan konutlara getirilen yüzde 25 kira oranı esnafımızın iş yeri kiralarında da uygulanmalı” dedi.

‘KİRALAR TAVAN YAPTI’

Palandöken, elektrik, su, doğalgaz faturaları başta olmak üzere iş yeri kiraları ve personel masrafları üzere maliyetleri daima artan esnaf ve sanatkârlar için daha fazla kolaylık sağlanması gerektiğini söyledi.

“İki yılı aşkın müddettir pandemi ile boğuşan esnaf ve sanatkârlarımız tam rahat nefes alacak derken tüm dünyada olduğu üzere ülkemizde de güç maliyetlerinde büyük bir artış yaşandı” diyen Palandöken, “Özellikle akaryakıt fiyatlarındaki artış A’dan Z’ye tüm eserlere artırım olarak yansıyınca piyasada istikrarlar değişti” diye konuştu.

“Esnafın elektrik, su, doğalgaz faturaları ve personel maliyetleri artarken iş yeri kiraları da tavan yaptı” diyen Palandöken, şöyle devam etti:

‘BU YÜK ESNAFA AĞIR GELİYOR’

“Konutlardaki kira bedelinde en fazla yüzde 25 oranında artış yapılabiliyorken birebir uygulama iş yerleri için de geçerli olmalı.

Artan kira maliyetleri esnafımızın belini bükerken dükkânı kiralık olan esnaf ve sanatkârımız kâr da etse ziyan da etse iş yeri kirasını ve kiradan doğan stopaj vergisini ödemek zorunda kalıyor. Bu yük esnafımıza ağır geliyor.

Pandemi periyodunda bir müddetliğine süreksiz olarak yarı yarıya düşürülen stopaj yine gündeme alınarak sıfırlanmalı.

Zaten olağanda kira gelirlerinden doğan vergiyi, kirayı alan mükellefin yani iş yeri sahibinin ödemesi gerekir. Esnafımızın sırtında bir kambur olan kira stopajı büsbütün kaldırılmalı.” (İHA)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.