Türkiye’den AB’ye sert reaksiyon: Tam bir samimiyetsizlik örneği

Dışişleri Bakanlığı, AB Devlet ve Hükümet Liderleri Doruğu’nda kabul edilen kararlarla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamanın tamamı şöyle:

23-24 Haziran 2022 tarihlerinde Brüksel’de gerçekleştirilen Avrupa Birliği (AB) Devlet ve Hükümet Liderleri Zirvesi’nde kabul edilen kararlarda ülkemizle ilgili önyargılı, vizyonsuz ve gerçeklerden kopuk bir tavır sergilenmesi esef vericidir. Bu, AB’nin bir kere daha Türkiye bağlamında kısır döngüden çıkamadığının ispatıdır.

AB’nin, Doğu Akdeniz ve Ege Denizi’ne ait memleketler arası hukuka ters ve maksimalist tezleri yasallaştırmaya çalışması kabul edilemez. Birebir halde AB’nin, Yunanistan’ın 10 mil hava alanı savı, adaları silahlandırması, geri itme uygulamaları başta olmak üzere memleketler arası hukuka alışılmamış aksiyonlarına sessiz kalması tam bir garabettir. Bu kararlar, problemlerin tahliline katkı sağlamadığı üzere, bölgesel istikrara da ziyan vermektedir.

Türkiye her vakit memleketler arası hukuktan ve âlâ komşuluk alakalarından yana tavrını sürdürmesine karşın, ülkemizin bu yaklaşımına kasıtlı gerginlik ve tırmandırma stratejisiyle cevap verilmesi tam bir samimiyetsizlik örneğidir.

AB artık, Türkiye’nin üyelik süreci ve ülkemizle işbirliğinden sağlanacak faydaları, Yunanistan ve GKRY’nin dar görüşlü, hukuksuz ve maksimalist savlarına rehin ve feda etmemesi gerektiğini idrak etmelidir. AB’nin kendi genel çıkarları da esasen bunu gerektirmektedir.

Öte yandan Zirve’de, Ukrayna ve Moldova’ya aday ülke statüsü tanınmasından ve Gürcistan’a da AB üyeliği perspektifi verilmesinden memnuniyet duyulmaktadır. Bununla birlikte, halihazırda aday ülke statüsünde bulunan Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile iştirak müzakerelerinin hala başlatılmaması yadırganmaktadır. Bosna-Hersek’e de bir an önce adaylık statüsü verilmesinin Balkanlar dahil geniş Avrupa coğrafyasının faydasına olacağı düşünülmektedir.

Türkiye, AB’nin tüm aday ülkelerle samimi angajmana girmesi ve iştirak süreçlerinin liyakat temelinde ilerletilmesi gerektiğine inanmaktadır.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.