Ukrayna’dan ‘Donetsk’ uyarısı: Çatışmalar Bakhmut bölgesinde ağırlaştı

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, son 24 saatteki çatışmalara ve Rus ordusunun kayıplarına ait açıklama yaptı.

Açıklamaya nazaran, Rus ordusu, çoğunluğu Donetsk bölgesinde olmak üzere 200 askerini kaybetti.

Rus ordusu 24 Şubat-12 Ağustos devrinde Ukrayna’da toplam 43 bin 200 askeri etkisiz hale getirildi.

Bu periyotta Ruslara ilişkin 233 uçak, 191 helikopter, 1849 tank, 4 bin 108 zırhlı araç, 975 top, 261 roketatar ve 136 hava savunma sistemi imha edildi.

Rus güçlerinin 3 bin 21 araç, 15 gemi ve hafif hız teknesi ile 778 insansız hava aracını da yitirdiği kaydedilen açıklamada, Rusların fırlattığı 185 seyir füzesinin de Ukrayna hava savunma birliklerince vurularak imha edildiği bilgisine yer verildi.

Rusya Savunma Bakanlığı‘ndan 25 Mart’ta yapılan açıklamada, Ukrayna’da 1351 Rus askerinin öldüğü duyurulmuş lakin daha sonra kayıplara ait datalar yenilenmemişti.

ÇATIŞMALAR BAHKMUT’TA YOĞUNLAŞTI

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı’nın bir öteki açıklamasında da çatışmaların Donetsk’e bağlı Bakhmut bölgesinde ağırlaştığı bildirildi.

Açıklamada, tank, top ve uçaklarla akın gerçekleştiren Rus güçlerinin Gorlivka-Zayçeve istikametinde kısmi muvaffakiyet elde ettiği aktarıldı.

SİVİL YAPILARA ATAKLAR SÜRÜYOR

Ukrayna makamlarının bilgilerine nazaran Rus ordusuna karşı direniş sürerken Ruslar da kimi kentlere füze saldırısı düzenledi.

Rus güçler son 24 saate Luhansk bölgesine 8 hava saldırısı yaptı.

Donetsk’e bağlı Kramatorsk‘a Rus güçlerce 11 füze atıldı. Burada isabet alan 3 konut hasar görürken can kaybı olmadı. Kurahove’ye yapılan füze hücumunda ise birinci belirlemelere nazaran 2 Ukraynalı hayatını kaybettiği argüman edildi.

Dnipropetrovsk‘a bağlı Marganeç kentine de yaklaşık 40 Grad füzesi atıldı.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.