Ümraniye Belediye Başkanı Yıldırım’dan vatandaşlara kentsel dönüşüm çağrısı Açıklaması

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım, kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin, “Vatandaşlardan benim ricam lütfen mal hesabı yapmadan, otoriteyle birlikte tekniğe uygun, güvene dayalı işlerimizi bir an evvel bir araya gelerek yapalım.” dedi.

Belediye Başkanı Yıldırım, Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesindeki depremzedelerin bir yıllık gıda ihtiyaçlarını karşılamak için başlatılan “Bir Koli de Sizden Olsun” kampanyasının tanıtım toplantısı öncesinde belediye binasında, basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu.

Yıldırım, bir gazetecinin sorusu üzerine, Ümraniye’nin sağlam zemine kurulu bir ilçe olduğunu söyledi.

Binaların yüzde 65-70’inin yeni olduğunu, ilçedeki sağlıksız konutların tespitinin yapıldığını belirten Yıldırım, “Deprem olmasaydı inşaata 622 konutla bir yerden başlamıştık. O inşaat şimdi devam edecek, bir ay, 40 gün ara vermiştik.” diye konuştu.

Yıldırım, bu konuda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ile organizasyon yaptıklarını, bütün ilçe belediyeleri gibi Ümraniye Belediyesinin de afet hazırlıklarına devam ettiğini dile getirdi.

“Malın önemli olmadığını 1,5 dakikada yaşadık”

Göreve 2019 yılı Mart ayında geldiğini anımsatan Yıldırım, şöyle devam etti:

“O günden (2019 yılı) bugüne 654 binayı yıkmış olduk ama bu sayı yeterli değil. Vatandaşlardan benim ricam lütfen mal hesabı yapmadan, otoriteyle birlikte tekniğe uygun, güvene dayalı işlerimizi bir an evvel bir araya gelerek yapalım. Yani artık ‘kardeşimle anlaşamadım’, ‘dayımla anlaşamadım’, ‘babamla anlaşamadım’, ‘arkadaşımla anlaşamadım’, ‘komşumla anlaşamadım’ değil, ada bazlı dönüşümlerde bir araya gelelim lütfen. Bakın işte deprem öldürmüyor, bina öldürüyor. İyi binanız yoksa, sağlıklı binanız yoksa, düzgün yapılan kontrollü binanız yoksa deprem öldürüyor. Onun için mal mı önemli, can mı önemli? Malın önemli olmadığını 1,5 dakikada yaşadık. O sebeple lütfen, canımız çok daha değerli. Bir canımızın gitmesinin parayla değeri olmaz. Onun için hep beraber otoriteye güvenelim, belediyelerimize güvenelim. Zaten bunu yıllardır anlatıyoruz. Bize güven tam ama lütfen bir araya gelerek bize yardımcı olun, biz de size yardımcı olalım ve bu işi en kısa yolla çözümleyelim.”

“Gönül gönüle verip bu işin üstesinden beraberce gelelim”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde 20 senedir kentsel dönüşümün başarıyla uygulandığını aktaran Yıldırım, TOKİ’nin 11 ildeki konutlarında çizik dahi olmadığına dikkati çekti.

Yıldırım, daha önce genel müdür olduğu KİPTAŞ’ta 100 bine yakın konut yaptıklarına değinerek, “Yani devletin kontrolünde, devletin yardımıyla kredisiyle yapılacak her işte fayda var diye umuyorum. Tabii dışarıdaki müteahhit arkadaşlarla birlikte de organizeli, belediyemizin kontrolünde Ümraniye’de bir seferberliğe ben şimdiden herkesi davet ediyorum. Lütfen, birlikte kafa kafaya verip, gönül gönüle verip bu işin üstesinden beraberce gelelim.” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir