Yangında hayatını kaybeden müzisyen davasında müebbet mahpus istemi

Kadıköy’de geçtiğimiz yıl haziran ayında, müzisyen Yusuf Can Döğüşçü’nün (20) vefatına neden olan yangınla ilgili yargılanan 2 sanıktan, Mahmut Sağır hakkında ‘Yangın çıkartarak mümkün kastla öldürme’ hatasından müebbet mahpus cezasıyla cezalandırılması istendi. Savcı, öbür sanık hakkında beraat talep etti.

Anadolu 5. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Mahmut Sağır, SEGBİS’le bağlandı. Duruşmada tutuksuz sanık Burak Kaya ile taraf avukatları da hazır bulundu.

‘MAHMUT KONUTU YAKMIŞ YUSUF İÇERİDE KALDI’

Tanık olarak dinlenen Oğuz Karataş, tabirinde şunları anlattı: “Sanıklarla tıpkı odada kalıyordum. Mahmut Sağır cezaevinden yeni çıkmış, sorunlu bir şahıstı. Tekrar aparta gelmesini sakıncalı gördük. Daireyi kiralayan Sadullah Özcan’la bağlantıya geçerek, konuta gelmemesi için ricada bulunduk. Sadullah Özcan da kendisiyle irtibata geçerek, sabah gideceğini öğrenmiş. Akşam saat 22.00 sıralarında bilgi almak için oda arkadaşı Burak Kaya’yı aradığımda telefonu Mahmut Sağır açtı. Mahmut’a sabah ayrılıp ayrılmayacağını sorduğumda ‘Ben sana ne yaptım’ dedi. Ben de ‘Orası sana nazaran bir yer değil, sen problemli bir insansın’ dedim. Sonrasında bütün gece beni aradı, bildiri attı. Sağı solu kırmış dökmüş, bunların da fotoğraflarını attı. Sabah saatlerinde diğer bir arkadaşım beni arayarak ‘Mahmut meskeni yakmış, Yusuf içeride kaldı’ dedi. Olay yerine gittiğimde her taraf yanmıştı.” Şahit Karataş, sanıklar ile yangında hayatını kaybeden Yusuf Can Döğüşçü ortasında bir hasımlık bulunmadığını da söyledi.

MÜEBBET MAHPUSU İSTENDİ

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan savcı, sanık Mahmut Sağır’ın ‘Yangın çıkartarak muhtemel kastla öldürme’ kabahatinden müebbet mahpus cezasıyla cezalandırılması, ‘Mala ziyan verme’ ve ‘Genel güvenliğin yangın çıkararak tehlikeye sokulması’ cürmünden ise beraati istendi. Mütalaada sanık Burak Kaya’nın ise üzerine atılı tüm cürümlerden başka ayrı beraati talep edildi.

Mütalaaya karşı kelam verilen sanık Mahmut Sağır “Ayrıntılı savunmalarımı avukatım yapacaktır, tahliyemi istiyorum” dedi. Sağır’ın avukatı ise mütalaaya karşı savunma hazırlayabilmek için mühlet talep etti.

Ara kararını açıklayan mahkeme, sanık avukatına müddet verdi. Mahmut Sağır’ın tutukluluk halinin devamına da karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi. (HABER MERKEZİ)

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.