Zelenski’den Zaporijya açıklaması: Türkiye de tehlike altında, büyük felakete yol açar

Rusya ile Ukrayna ortasındaki çatışmalar hala devam ederken Ukrayna Devlet Lideri Volodimir Zelenski son yaptığı açıklamada dikkatleri Zaporijya Nükleer Santrali’ne çekti.

Rus ordusu tarafından santral etrafının daima olarak bombalandığını savunan Zelenski, “Rusya, Zaporijya Nükleer Santrali ve etrafındaki kışkırtıcı aksiyonlarına devam ediyor. Santrali müdafaa mazeretiyle işgalciler yakındaki kasabaları ve toplu alanları bombalamaya devam ediyor. Rusya fiili santral depolarında mühimmat ve teçhizatlarını saklıyor. Bütün bu olanlar Rusya’nın, Avrupa ülkeleri ve başka 15 ülkenin güvenlik taleplerini reddettiğini gösteriyor” derken, bu talepleri ileten ülkeler ortasında ABD, Kanada, Avustralya, Gürcistan, Türkiye, İngiltere ve Güney Kore’nin bulunduğunu söyledi.

BÖLGE ÜLKELERİNİ TEHDİT EDİYOR

Sözlerinin devamında Zaporijya Nükleer Santrali’nde mümkün bir radyasyon kaçağının bölge ülkeleri için tehlike oluşturacağını tabir eden Zelenski, “Bu terör devleti milletlerarası toplumun taleplerini görmezden geliyorsa, bu hemen harekete geçilmesi gereken bir durumdur. Zaporijya Nükleer Santrali’ndeki rastgele bir radyasyon olayı Avrupa Birliği ülkelerine, Türkiye’ye, Gürcistan’a ve uzak bölgelerdeki öbür ülkelere darbe oluşturur. Her şey rüzgarın tarafına ve gücüne bağlı. Rusya’nın hareketleri bir felakete yol açarsa sonuçları şimdilik sessiz kalanları vurabilir. Artık dünya bir nükleer santrali savunmak için güç ve kararlılık göstermezse bu, dünyanın kaybettiği manasına gelecektir” halinde konuştu.

 

“RUSYA GERİ ÇEKİLMELİ”

Sözlerinin devamında Milletlerarası Atom Gücü Kurumu, Birleşmiş Milletler ve büyük 7 ülkenin dışişleri bakanlarının Rusya’nın hareketlerini durdurması için davet yaptığını hatırlatan Zelenski, “Ancak Rusya’ya, Rus Atom Gücü Kurumu Rosatam’a ve bu terör devletinin tüm nükleer kuruluşlarına karşı yeni sert yaptırımlar için davet yapılmalı. Tüm Rus askerleri santral etrafından ve bölgeden şartsız olarak çekilmeli” dedi. 

KAYNAK: İHA

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.