Boğaz turunda turist tarifesi: Eminönü’nde 150, Sultanahmet’te 3 bin 500

DHA

İstanbul’a gelen yerli ve yabancı turistlerin vazgeçilmezi olan Boğaz turlarının fiyatları, hem içeriğine hem de bölgesine göre değişiyor.

Eminönü’nden kalkarak tarihi noktalara düzenlenen İstanbul Boğazı turları, 150- 200 liradan başlıyor.

Eminönü’nde 150-200 lira arasında olan tur fiyatları, Sultanahmet Meydanı ve civarındaki turizm şirketlerinde 700 liradan başlayarak 3 bin 500 liraya kadar, turun içeriğine göre değişebiliyor.

“Bazıları parayı fazla görüyor”

Eminönü’ne gezmeye gelen Beygü Gökçin, “Ben motorla Boğaz turu yapacağıma normal İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şehir hatları var, gayet güzel tekneler. Buradan Kavaklıdere’ye kadar gidiyor, Sarıyer’e kadar sonra tekrar geri geliyor. Bazıları fazla görebiliyor bu parayı.” diye konuştu.

“Günümüz fiyatlarına göre normal”

Sakarya’dan İstanbul’a ziyarete gelen Ayşenur Kalyoncu ise 200 TL’lik fiyatı uygun bulduğunu belirterek, “Daha önce katılmıştım hatta az önce onu izliyordum ben de insanları, bayağı kalabalık. Tekrar katılmayı düşünüyorum, belki birazdan katılırım. Günümüzde bence normal fiyatlar, benim karşılayabileceğim bir fiyat. Bence normal yani pahalı değil.” dedi.

“Fiyatlara ulaşımı da yansıtıyoruz”

Sultanahmet’te turizm acentesi işleten Yunus Emre Delikkaya, “Bizim 3 çeşit Boğaz turumuz var. Sabah, öğlen bir de sunset dediğimiz akşama doğru turlarımız var. Bütün turlarda otelden alıp otele geri bırakıyoruz. Sabahkinde kahvaltı turumuz var. Kahvaltı ile birlikte yapıyoruz, öğlen yemekli turumuz var. 3 saat sürüyor, 2 saat teknedeyiz. Sabah 875 TL, öğlen bin 225 TL, akşam ise 700 TL fiyatlarımız var.”

Fiyatlara taksi ücretinin de yansıdığını ifade eden Delikkaya, ‘’Yerli turistler direkt Eminönü’nden kendileri giderlerse orada 150 TL’ye zaten direkt Boğaz turları yapıyorlar. Biz turistlere yönelik yaptığımız için bizim İstanbul’un hemen hemen her yerine pikap servislerimiz var. Yani otelden alıp otele bırakma servisimiz olduğu için taksi ücreti de yazmış oluyoruz.” şeklinde konuştu.

“En pahalı tur 99 euro”

Delikkaya, tarihi mekan gezileri ve yemeğin dahil olduğu turlarda fiyatların en üst noktaya ulaştığını belirterek “İlk önce Çamlıca Camii’ne gidiyoruz, Beylerbeyi Sarayı’nın içine giriyoruz. Boğaz Köprüsü’nden hızlı bir şekilde geçiş yapıp Eyüp tarafına gidiyoruz. Eyüp Camisi’ni gezdiriyoruz.

Pierre Loti’ye çıkıyoruz. Pierre Loti’den teleferikle aşağı indiriyoruz. Ondan sonra Balat’ı gezdiriyoruz. Balat’tan sonra tur bitiminde Eminönü’ne götürüp gün batımı Boğaz turu yaptırıp tekrardan otellerine geri bırakıyoruz. Bu turumuzun fiyatı da 99 euro (3 bin 465 TL)” dedi.

“Bu fiyatlara tura çıkmam”

Pekcan Özdemir, Sultanahmet’te bu fiyatlarla tura çıkmanın mümkün olmadığını belirterek, “Yani bu fiyatlara tura çıkmam. Çünkü zaten aldığımız maaşlar belli. Bu biraz bütçemizi aşar, bu fiyatlara da çıkamam. Burası turistik bölge olduğu için yani ancak turistlere hitap eden bir fiyat bu. Yerlilerin bu fiyatlarda tura çıkması pek mümkün görünmüyor, en azından benim açımdan.” ifadelerini kullandı.

Haber Kaynağı: Demirören Haber Ajansı (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx