İmamoğlu’nun ardından böyle konuştu: Ortak hayalimiz

CHP’deki değişim tartışmaları devam ederken, CHP Grup Başkanı Özgür Özel konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’a konuşan Özgür Özel, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun yönünü İstanbul’a çevirdiğine yönelik bir soruya, “Beklediğim bir karardı. En çok İstanbullular memnun olmuştur. AKP’ye karşı kurulup başarılı olmuş en iyi ittifak örneği, İstanbul İttifakı. Bu ittifakı ancak İmamoğlu sürdürebilirdi. “İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır” demek, geleceğe dönük önemli bir iddia. Hem İstanbul’un hem Türkiye’nin geleceği için kıymetli bir karar. Ekrem Başkan üç karar birden verdi. Kendisi, İstanbul ve Türkiye için doğru karar” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL’U KAZANMASI KİLOMETRE TAŞI OLACAK”

“İmamoğlu’nun 2028’de cumhurbaşkanı adayı olmak istediği” iddiasının sorulduğu Özel, “O hedef açısından da İstanbul’u bir kez daha kazanmasının en önemli kilometre taşı olacağını düşünüyorum. İstanbul kazanıldığında İmamoğlu, AKP’ye karşı üst üste dördüncü zaferini almış olacak. İstanbul’u üç kez kazanmış olacak. Biz de soracağız: “İmamoğlu’nun sizi kaç kez yenmesi gerekiyor?”

İmamoğlu’nun kendisi için “CHP’nin tarihini bilen ve sicili temiz evlatları var” sözlerini de değerlendiren Özel, “Büyük memnuniyet duyuyorum. Sadece şahsım değil, CHP’de adı geçen geçmeyen pek çok genç arkadaş için önemli ve kıymetli. Genel başkanlık noktasında sorumluluk üstlenebileceğimi size söylemiştim. Adımızın geçtiği bir süreçteyiz. Henüz adaylığımı açıklamadım. Ama en çok ismi geçenlerden biri olarak, başkanın cevabını nezaketli buluyorum” ifadelerini kullandı.

“ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPACAĞIZ”

“Adaylığınızı ne zaman açıklayacaksınız?” şeklindeki soruya Özel, şu yanıtı verdi:

“Örgütümüz şu an ilçe kongreleriyle meşgul. Partinin tansiyonu orada atıyor. İlçe kongrelerinin tamamlanması ile birlikte değerlendirme yapacağım. Bu kritik süreçte partiyi kamuoyunda zor durumda bırakmadan, genel başkanımıza hak ettiği değeri göstererek, tarihin yüklediği sorumluluktan kaçmadan doğruları yapmaya çalışıyoruz. Süreç biraz daha hızlanacak.

Değişim umudu olanlar, partiye küsenler, kızgınlıklarını ifade edenler ve değişim olmazsa sandığa gitmeyeceğini söyleyenlerin beklentisi var, bir şeyler değişecek mi diye. Kimse umutsuzluğa kapılmasın, üzerimize düşeni yapacağız.”

‘Tutum belgesi hazırlığında olduğu’ sorulan Özel, “Tek başıma yaptığım bir çalışma değil, anonim çalışmamız var. Sebeplere, tespitlere, sonuçlara ve önerilere dair. Aklına, zihnine, kalbine güvendiğim arkadaşlarımla üzerinde çalışıyoruz. Önümüzdeki dönemde paylaşacağız” dedi.

“CHP’DE DEĞİŞİM BİRLEŞEREK OLACAK”

“İmamoğlu ile birlikte mi hareket ediyorsunuz? Erdoğan ve Gül birlikteliğine benzeyen bir ilişki mi aranızdaki?” şeklindeki soruyu şöyle cevapladı:

“Böyle benzetmelerden tüylerim diken diken oluyor. Her şeyi bırakıp kaçasım geliyor. Benim benzetilmeyi en son isteyeceğim iki isim bu ikisi. Ama İmamoğlu ile benzer kaygılar ve umutlarımız var. Sadece Ekrem Bey ile değil, beş CHP’linin dördüyle benzer duygulardayız. CHP’de değişim ve dönüşüm olacaksa ayrılarak değil, birleşerek olacak. Değişimi cephelere bölecek değiliz. Hatta değişime itiraz edenleri bile kapsayacak bir değişim öngörüyoruz.

CHP Grup Başkanı Özel, “İmamoğlu’nun emanetçi adayı mısınız?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

“İmamoğlu ile aramızda “Şu güne kadar ben durayım, bu günden sonra sen dur” gibi en ufak bir konuşma yok. Bunu reddederim. Ancak İmamoğlu ile ortak bir hayalimiz var. CHP’de göreve gelirsem İmamoğlu ile uyumlu şekilde çalışacağımı biliyorum.

CHP’nin genel başkanlığı Atatürk’ten emanet alınan bir şeydir. İmamoğlu’nun İstanbul’u kazanması, sonra Türkiye’yi kazanacağı süreçte onunla uyum içinde olunması başka bir şey. Bu görevi bir süreliğine tutup sonra devretmek başka… Emanet Atatürk’e ait. Şu anda Kemal Bey’de. Bir gün bize nasip olursa sorumluluğunu Atatürk’e karşı hissederiz.”

“EMEK VERDİĞİM POZİSYONU TARTIŞMAYA AÇACAK DEĞİLİM”

Grup Başkanlığına devam edip etmeyeceği sorulan Özel, “Seçimden önce herkes bir pozisyona talep açarken, bense grup başkanlığını istedim. Yarışmak istedim ama aday çıkmadı. Yıllardır emek verdiğim pozisyonu birileri istiyor diye tartışmaya açacak değilim” dedi.

Özel, şunları ifade etti: “CHP’nin üstünde haksız bir cam tavan var, yüzde 25’lik. Onu tuzla buz etmeye talibim. Benim meselem, Türkiye’de dört kişiden üçünün oyunu alamamaya dair. Günü geldiğinde iki kişiden birinin oyunu alacak bir adayın belirlenmesinde üzerimize ne düşüyorsa onu yapacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx